Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Bolsonarova protivědecká reakce na koronavirus způsobila katastrofu!

Bolsonarova protivědecká reakce na koronavirus způsobila katastrofu!

Jair Bolsonaro pohrdal vědeckými argumenty, podceňováním nebezpečí koronaviru a jeho zanedbáváním ochranných opatření vedl v Brazílii ke katastrofické pandemii.

Jair Bolsonaro, brazilský prezident
17. srpna 2020 - 11:04

Uvedl to v rozhovoru s deníkem The Guardian bývalý šéf brazilského ministerstva zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. Podle Mandetty potřebuje Brazílie nového vůdce, který bude moci „uklidnit“ zemi po „toxické“ Bolsonarově vládě.

Historici nebudou blahosklonni k brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi za jeho nemotornou, sobeckou a nevědeckou reakci na koronavirus, napsal The Guardian, citující prohlášení bývalého brazilského ministra zdravotnictví Luize Henrique Mandetty.

Podle Mandetty hrál Bolsonaro klíčovou roli v katastrofálním vývoji pandemie v Brazílii. Bývalý šéf ministerstva zdravotnictví obvinil prezidenta z hraní si ze životy brazilských občanů.


Publikace připomněla, že Mandetta se stal ministrem zdravotnictví v listopadu 2018, ale byl propuštěn v dubnu letošního roku poté, co otevřeně kritizoval Bolsonara za zanedbávání sociální distance. Guardian poznamenal, že Bolsonaro neustále snižoval hrozbu pandemie, podceňoval potřebu ochranných opatření, účastnil se hromadných akcí a zřídka používal masku.

Mandetta uvedl, že Bolsonaro opovrhoval vědeckými argumenty, protože koronavirus považoval za „malou chřipku“ a navrhoval neúčinné ošetření. Mandetta kromě toho uvedl, že od května 2020 je v čele brazilského ministerstva zdravotnictví vojenský generál bez lékařských zkušeností. Podle Mandetty, obklopující sebe s nekompetentními lidmi, Bolsonaro ztratil kontakt s realitou. „Vedl lidi rychlým pochodem do propasti, kdy lidé byli odhozeni a zabiti," cituje Guardian Mandettu.

Jak noviny uvedly, Mandetta odmítl potvrdit zvěsti, že bude kandidovat na prezidenta, ale poznamenal, že Brazílie bude potřebovat vůdce, který bude schopen „uklidnit“ zemi po Bolsonarově „toxickém“ vládnutí.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)