Svátek má: Ivan

Zprávy

Velikost textu:

Bolton: Trump považoval myšlenku invaze do Venezuely za „skvělou“!

Bolton: Trump považoval myšlenku invaze do Venezuely za „skvělou“!

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že myšlenka napadení Venezuely je „skvělá“.

Donald Trump, prezident USA
18. června 2020 - 10:16

Uvedl to deník The Washington Post s odvoláním na knihu bývalého poradce Johna Boltona, která má být zveřejněna příští týden.

Tvrzení bývalého poradce pro národní bezpečnost jen potvrzuje, že Trumpova administrativa opravdu zvažovala riskantní krok – invazi do Venezuely. Před tímto nebezpečným krokem však varovali nejen evropští spojenci USA, ale zejména Rusko a Čína.

Začátkem května Trump uvedl, že „pokud by chtěl vstoupit do Venezuely, nedělal by z toho tajemství“.

Podle publikace Boltonova skandální kniha The Room Where It Happened: White House Memoir („Pokoj, kde k tomu došlo: vzpomínky na Bílý dům“) říká, že Trump tvrdil, že „invaze do Venezuely by byl skvělý nápad“.


Podle amerického tisku se snaží ministerstvo spravedlnosti zabránit vydání Boltonovy knihy. Sám Trump k tomu rozhovoru pro Fox News řekl: „Porušil zákon. Jedná se o vysoce utajované informace a neměl povolení. Ona (kniha) nyní vyšla s velkým hlukem." Nicméně nespecifikoval, o jakých tajemstvích hovoří.

Od ledna 2019 Spojené státy neuznávají Nicolase Madura jako prezidenta země a za prozatímní hlavu státu považují vůdce venezuelské opozice Juan Guaido, který se nelegálně vyhlásil za prezidenta. Washington nemá ve Venezuele diplomatickou přítomnost. Na konci dubna ministr zahraničí USA Mike Pompeo uvedl, že obecná situace ve světě vytváří podmínky pro změnu ve Venezuele, a proto nařídil vyřešit otázku obnovení práce amerického velvyslanectví v Caracasu.

(kou, prvnizpravy.cz, washingtonpost.com, foto: arch.)