Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Británie vyšle do Jihočínského moře svou novou letadlovou loď

Británie vyšle do Jihočínského moře svou novou letadlovou loď

Británie chce při konfrontaci s Čínou využít novou letadlovou loď HMS Queen Elizabeth. Očekává se, že se zúčastní vojenských cvičení se Spojenými státy a Japonskem.

HMS Queen Elizabeth
15. července 2020 - 06:20

Námořní velitelství vypracovalo plány na nasazení nové britské letadlové lodě na Dálném východě, aby Velká Británie mohla mít důstojnou roli v boji proti stále asertivnější Číně, píše se v článku The Times.

Letos na podzim by mělo být dokončen výcvik posádky HMS Queen Elizabeth. A na začátku příštího roku loď, tak jak bylo plánováno, popluje na svou první velkolepou plavbu jako hlavní součást úderné skupiny letadlových lodí.Očekává se, že válečná loď v hodnotě  3,1 miliardy liber (téměř 4 miliardy dolarů) během své návštěvy na Dálném východě povede vojenská cvičení za účasti spojenců, včetně Spojených států a Japonska.

Kromě toho bude letadlová loď po nějakou dobu pravděpodobně používána jako „plovoucí veletrh“, tj. jako platforma pro uzavírání obchodů.

Tým letadlové lodi se skládá z asi 700 lidí a se všemi piloty stíhaček a vrtulníků  na palubě se počet personálu zvyšuje na 1600.

Na cvičení na Dálném východě by se měly podílet dvě perutě bojových letounů F-35B Lightning II ozbrojených sil Británie a Spojených států. Letadlová loď poluje za doprovodu dvou torpédoborců typu 45, dvou fregat typu 23, dvou tankerů a vrtulníků, píše The Times.

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.,mapa:times)