Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Britové se zlobí: Ruští oligarchové si kupují Londýn!

Britové se zlobí: Ruští oligarchové si kupují Londýn!

Bohatí Rusové přinášejí do britského hlavního města hodně peněz a kupují zde drahé nemovitosti, často za špinavé peníze. Mnoha Britům se to nelíbí. Také se bojí, že Rusové zde mají příliš velký vliv, píše se v článku webu Focus.

Možná bude také na prodej
6. března 2020 - 09:01

Mnoho nemovitostí v Londýně nepatří Britům, ale jsou pevně v ruských rukou. A peníze do něj investované nejsou v žádném případě vždy čisté, uvádí nevládní organizace ClampK, která bojuje proti praní špinavých peněz „kleptocratů“, kteří se obohacují v Rusku a v Londýně si kupují drahé nemovitosti.

„Nákup nemovitosti se také používá jako prostředek k praní špinavých peněz,“ stěžovala si Margaret Hodgeová během návštěvy organizace ClampK. „Chceme podporovat transparentnost.“ Je však skeptická, zda vláda dodržuje všechny sliby, uvedla poslankyně Labour party.

Organizace jako ClampK jsou obzvláště kritické vůči vazbám mezi oligarchy a vysoce postavenými britskými politiky. Nejde jen o praní peněz, ale také o ovlivňování. Ruský milionář Alexander Lebeděv koupil před lety noviny „Independent“ a „The Evening Standard“.

Vláda dosud nezveřejnila parlamentní zprávu o ruském vlivu na britskou politiku. Zpráva také zkoumala, zda do volební kampaně před referendem o Brexitu v roce 2016 došlo k zásahu Ruska. O Moskvě se říkalo, že měla největší zájem na odchod Británie z EU .

Sám Boris Johnson je také kritizován za úzké vazby s Lebeděvem. Po jeho zvolení premiérem se Johnson a jeho přítelkyně objevili v prosinci na narozeninové oslavě bývalého špiona KGB Lebeděva .Dny, kdy se bohatí Rusové objevovali se svými naditými „peněženkami“ a vypláceli nemovitosti v hotovosti, skončily, dokonce i podle oligarchů. Už dlouho používají složité sítě offshore společností a bankovních spojení v zahraničí k čištění někdy neprůhledných peněz. Odliv kapitálu z Ruska je po celá léta obrovský. Podle Ruské centrální banky jsou z Ruska každý měsíc vybírány miliardy dolarů. Jen v lednu to bylo 7,3 miliardy dolarů.

Rusové nakupují také na jihu Francie, na Kypru nebo v Rakousku.

Ruská opozice požaduje, aby se úřady na západě blíže podívaly na to, odkud ruské peníze pocházejí. „Při podezření na praní peněz byste měli být opatrnější," říká Rachel Davies z Transparency International „jsem velmi znepokojena lidmi, kteří přicházejí do Velké Británie se spoustou peněz“.

(rp,prvnizpravy.cz,focus,foto:arch.)