Svátek má: Štěpánka

Zprávy

Velikost textu:

Britská MI5 obviněna z „mimořádné a trvalé nezákonnosti“!

Britská MI5 obviněna z „mimořádné a trvalé nezákonnosti“!

Organizace pro lidská práva Liberty podala žalobu proti britské kontrarozvědce (MI5), která byla obviněna z „nezákonného zacházení s údaji“, uvedly noviny The Guardian.

Sídlo MI5 v Londýně
13. června 2019 - 10:15

„Tyto šokující odhalení ukazují, jak MI5 nezákonně manipulovala s našimi daty řadu let a ukládá je, když na to nemají žádný právní základ. Ty mohou obsahovat naše nejcitlivější informace - naše telefonáty a zprávy, informace o našich místech pobytu, historii procházení webů," citovaly noviny prohlášení právníčky Liberty, Megan Gouldingové.

„Kromě toho, že MI5 projevila flagrantní nerespektování našich práv, pokoušela se skrýt své chyby tím, že poskytla dezinformaci komisaři vyšetřovacích pravomocí, který dohlíží na vládní režim dohledu,“ zdůraznila advokátka.

List poznamenal, že povědomí o tomto problému existuje od ledna 2016. Nicméně Adrian Fulford, komisař, který byl zmocněn provádět předběžné vyšetřování, upozornil na chyby MI5 při práci s údaji až na začátku tohoto roku. V dopise, který kontrarozvědka poslala do Falfordovi, se říká, že agentura nevěděla, jaké údaje uložila. Falford následně prohlásil, že způsob, jakým agentura nakládala s informacemi, byl „nepochybně nezákonný“.


V případě, že nedojde ke zlepšení, uvedl, budoucí žádosti MI5 o odposlechy „nebudou soudními komisaři schváleny“.

Noviny dodávají, že agentura prováděla masivní sběr dat pomocí sledovacích a hackerských programů. Poté byla data stažena do počítačů. Agentura byla zároveň povinna zajistit, aby tyto materiály nebyly skladovány déle, než je nutné.

Deník upozornil, že mezi údaji by mohly být diskuse mezi právníky a jejich klienty, které by měly být chráněny právní imunitou. Národní unie novinářů se připojila k právní žalobě, a která má být v příštím týdnu v plném rozsahu vyslechnuta u Vrchního soudu.

Tato odhalení jsou černou můrou propagandistů „demokratické“ a „transparetní“ společnosti, za níž se vydává i ta britská. Případ posiluje podezření, že se tajné služby chovají jako utržené ze řetězu proti všem pravidlům, a slouží jako dezinformační agentury, které lžou i dohledovým orgánům. Na druhé straně je k dezinfomačním činnostem vyzývají i vládní struktury, třeba v případě otravy Skripala, aby mohly obvinit Rusko, nebo dnes už klasického lhaní CIA o zbraních hromadného ničení v Iráku, aby mohly rozpoutat válku.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)