Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Britská rozvědka věděla o "ruské dokumentaci" dlouho před Trumpem!

Britská rozvědka věděla o "ruské dokumentaci" dlouho před Trumpem!

Britské zpravodajské služby se dozvěděly o existenci skandální „ruské dokumentace“, kterou sestavil bývalý agent Christopher Steele na Donalda Trumpa několik měsíců před samotným prezidentem.

Sídlo MI6 v Londýně
21. května 2019 - 11:05

Podle The Daily Telegraph přesto britská vláda popírá, že premiérka Theresa Mayová byla s „dokumentací“ seznámena.

Případ tak v podání britského tisku naznačuje neobyčejně špinavou hru s naprosto vykonstruovaným spiskem proti tehdy „nepříjemnému“ americkému prezidentovi.

Vedoucí představitelé britských zpravodajských služeb byli tajně informováni o takzvaném ruském spisu o americkém prezidentovi Donaldovi Trumpovi, než se o tom věděl americký vůdce, napsal  The Daily Telegraph.

Podle publikace se lídři britské kontrarozvědky MI5 a tajné zpravodajské služby MI6 dozvěděli o „spisu“, který sestavil bývalý zpravodajský důstojník Christopher Steele, několik týdnů poté, co byl Trump zvolen v listopadu 2016.


Prezident byl přitom uvědoměn o „dokumentaci“, která mimo jiné informovala o dobrodružstvích Trumpa s prostitutkami v Moskvě, až v lednu 2017, kdy ho před inaugurací varoval bývalý ředitel FBI James Comey. Stalo se to jen čtyři dny před vydáním informace internetovým vydáním BuzzFeed. A je třeba doplnit, že materiál na diskreditaci Trumpa si zaplatil volební štáb Hillary Clintonové.
 
Jak noviny poznamenaly, tyto informace mohou nepříznivě ovlivnit vztah Velké Británie a Spojených států v předvečer Trumpovy návštěvy v Londýně.
 
The Daily Telegraph se domnívá, že „dokumentace“ byla ve Spojeném království brána vážně, což dokazuje skutečnost, že se dostala k vysoce postaveným zástupcům britské zpravodajské služby.
 
Podle novin se krátce před prezidentskými volbami v USA setkal Steele s agenty FBI, aby je varovali před údajnými Trumpovými vazbami na Rusko. Po Trumpově „neočekávaném“ vítězství si však Steele uvědomil, že přišel čas oznámit to také vládě.

Steele poslal své informace předsedovi Společné zpravodajské komise a předsedovi Organizace pro zpravodajskou službu Velké Británie Charlesovi Farrovi, který je zodpovědný za hodnocení utajovaných informací.
 
Podle The Telegraphu se setkali ve Farrově domě ve Wimbledonu v jižním Londýně, týden po vítězství Trumpa ve volbách a přezkoumali po řádcích  „soubor“. O deset dní později se opět setkali, aby projednali poznámky, které Steele po volbách vypracoval.
 
Podle pramenů publikace se Farr přistupoval k informacím se vší vážností a předal je úředníkům vyšší úrovně. Předpokládá se, že s „dokumentací“ seznámili generální ředitel MI5 Andrew Parker a generální ředitel MI6 Alex Younger.
 
Britská vláda však trvá na tom, že premiérka Theresa May o existenci „spisku“ nevěděla, ale není známo, proč by se zpravodajská služba rozhodla, že nebude informovat o zprávách shromážděných Steelem, hlavu státu, dodal deník.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)