Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Britské speciální služby se připravují na "ruskou odplatu"

Britské speciální služby se připravují na "ruskou odplatu"

Šéfové britských služeb varovali britskou premiérku Theresu Mayovou o ruské odplatě, píše se v článku The Times.

Ilustrační foto
16. dubna 2018 - 07:20

Britské zpravodajské služby se připravují na ruský odvetný útok, během něhož mohou "kremelští hackeři" zveřejnit kompromitující materiály o ministrech, poslancích a dalších vysoce postavených úřednících.

Už v případě útoku nervovým plynem v Salisbury dostala Mayová upozornění od zpravodajských služeb o tom, že Putinův režim může udeřit proti členům jejího kabinetu pomocí kompromitujících informací.
 
Takové varování britská premiérka obdržela v souvislosti s britským útokem v Sýrii. Britská, americká a francouzská letadla a lodě odpálily 105 raket jako reakci na chemický útok v syrské Dumě.

V článku se dále píše, že Londýn je připraven zahájit ofenzivní kybernetický útok proti Rusku, pokud Rusko zasáhne kritickou infrastrukturu Británie.

Velká Británie kontroluje investiční víza, prý nejde jenom o Rusy

Theresa Mayová již dříve uvedla, že je připravena zavést nová tvrdá opatření proti ruským oligarchům v Londýně. Podle vládních úředníků z ulice Downing Street mohou být proti spolupracovníkům Vladimíra Putina uloženy další ekonomické sankce.

Americký prezident Donald Trump označil útok v Sýrii jako "dobře provedenou akci" a blahopřál Velké Británii a Francii za "k jejich výborným ozbrojeným silám". Putin nazval akci USA a jejích spojenců "agresivním činem", který pro budoucí vztahy bude mít "zničující účinek".

V případě ruského útoku je Centrum pro vládní komunikace a ministerstvo obrany Velké Británie připraveno přijmout odvetné "proporcionální" opatření. Kromě toho odborníci v oblasti kybernetiky již "posílili" sítě, které by se mohly stát cílem Ruska.

„Známe ruskou taktiku - sbírku kompromitujících materiálů - a my jsme na vše připraveni," řekl jeden z novinářských zdrojů, „víme, že jsou schopni proniknout do sítí ve velkém rozsahu. To neznamená, že neexistuje nějaká fotka, který by nemohla proniknout na povrch, ale byli bychom překvapeni, kdyby neměli takové materiály. "

Navíc se Velká Británie připravila na reakci, kdyby Moskva zasáhla do energetického systému Velké Británie nebo do Národního zdravotnického systému. 

"Mohou dobře proniknout tak, aby způsobili vážné škody. Pokud začnou jednat agresivně, musíme určitě odpovědět. Ale na rozdíl od Ruska dodržujeme zákony, takže odpověď bude přiměřená, "uvedl zdroj.

Dalším znamením, že Mayová se chystá pokračovat v eskalaci sporu s Moskvou, bylo její prohlášení, kde jednoznačně spojila letecké údery v Sýrii s incidentem v Salisbury a zdůraznila, že Londýn je připraven podniknout další kroky k "omezení agrese Kremlu".

"Ačkoli tato opatření byla navržena speciálně pro varování syrského režimu, je to také jasná zpráva všem, kteří se domnívají, že mohou beztrestně používat chemické zbraně," uvedla Mayová.

Polsko se obává ruské odvety

Operace v Sýrii přináší velmi specifickou hrozbu pro střední a východní Evropu; Je možné, že určitá část ruské odvety Rusko padne na Polsko,  uvedl Michael Kuž z Analytického centra Jagellonského klubu.

„Tato operace je riziková pro státy střední a východní Evropy, protože Rusko jistě odpoví, ale je také možné, že nebude reagovat na syrský incident,“ řekl požádal Dr. Michael Kuž k sobotnímu útoku americko-britsko-francouzské koalice na cíle v Sýrii.

 

(rp,prvnizpravy.cz,time, najwyzsicas, foto:arch.)