Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Britský ministr hospodářství: Spojené království podporuje Nord Stream 2

Britský ministr hospodářství: Spojené království podporuje Nord Stream 2

Spojené království podporuje plynovod Nord Stream 2. Na slyšení v britském parlamentu to uvedl ministr hospodářství, energetiky a průmyslové strategie země Kwasi Kwarteng.

Kwasi Kwarteng, britský ministr hospodářství, energetiky a průmyslové strategi
23. září 2021 - 10:30

„Vždy jsem podporoval Nord Stream 2," cituje ministra na Twitteru redaktor Financial Times David Sheppard . Britský ministr hospodářství, energetiky a průmyslové strategie to uvedl při slyšení v britském parlamentu o situaci na trhu s plynem.

Kwasi Kwarteng uvedl, že ceny plynu se za posledních šest měsíců čtyřnásobily. Dodávky pohonných hmot však neohrozí, protože Velká Británie získává plyn z mnoha zdrojů: Z vlastních polí v Severním moři, plynovodů z Norska, z Belgie a Nizozemska a ve formě LNG. A podporuje Nord Stream 2 kvůli diverzifikaci a zásobování plynovodů.

„Dnes je Spojené království závislé na globálních cenách fosilních paliv, takže musí rozvíjet zelenou energii a stavět jaderné elektrárny rychleji,“ řekl Kwasi Kwarteng.

Vyšlo najevo, že již sedmá společnost pro prodej energetických zdrojů v maloobchodě ve Velké Británii přestala fungovat.

Avro, průměrný obchodník, dodával 580.000 klientům. Jedná se o sedmý kolaps od začátku srpna a celkový počet klientů zasažených krizí vzrostl na 1,5 milionu, “ napsal na Twitteru přední zpravodaj pro energetiku Bloomberg Javier Blas .Britský regulátor Ofgem dříve uvedl, že převede klienty zkrachovalých společností na „dodavatele poslední instance“ při zachování současných tarifů. Odborníci si zároveň všimli, že mnoho obchodníků s energií se zabývalo banálními spekulacemi, a nikoli maloobchodem. Nakupovali energetické zdroje za plovoucí tržní cenu a prodávali je za pevné sazby. Ušetřili přitom na pojištění, které je přivedlo do bankrotu.


Spojené království by mohlo být zasaženo mnohem tvrději zavřením dvou závodů na výrobu hnojiv kvůli vysokým cenám plynu. Britská asociace zpracovatelů masa uvedla, že by to mělo negativní dopad na zásobování země potravinami. Vedlejším produktem rostlin na výrobu hnojiv je oxid uhličitý, který se používá nejen pro nápoje. Používá se na jatkách a při výrobě mražených potravin. Sdružení uvedlo, že v zemi zbývají zásoby oxidu uhličitého na dva týdny.

Včera britský ministr hospodářství, energetiky a průmyslové strategie Kwasi Kwarteng také uvedl, že se vláda dohodla s americkou korporací na obnovení výroby v jednom ze závodů. Londýn poskytne společnosti CF Fertilizers, která dodává Spojenému království 60% oxidu uhličitého, prostředky na snížení provozních nákladů během následujících tří týdnů.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%