Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Britský poslanec k fotbalistům: Pokleknutí je levicové gesto!

Britský poslanec k fotbalistům: Pokleknutí je levicové gesto!

Anglický fotbalový trenér Gareth Southgate oznámil, že jeho tým bude i přes protesty fanoušků poklekávat před utkáním jako znamení boje proti rasismu.

Ilustrační foto
8. června 2021 - 07:20

Trenér a jeho hráči jsou „více než kdy jindy odhodláni " se tohoto gesta držet, řekl v neděli večer televizi Sky Sports. „Dal jsem jasně najevo, jak to hráči vnímají. Jsme uzavřená skupina. Budeme v tom pokračovat.“

Když si hráči na začátku přátelského utkání s Rumunskem poklekli, část fanoušků v Riverside Stadtion v anglickém Middlesbrough to „ocenila“ pískáním a hukotem. Minulou středu došlo během dalšího testovacího zápasu proti Rakousku k projevům nelibosti mezi příznivci.
 
Přístup týmu hájil hráč Anglie Jordan Henderson (Liverpool FC). „Chlapce už nebaví mluvit o solidaritě: chlapce už nebaví mluvit o tom. Víme, co je správné, a stojíme společně proti rasismu."

A záložník Leeds United Kalvin Philips by „zmatený a zklamaný“, že ho někteří fanoušci vypískali.


Politici jsou na straně fanoušků

Od sezóny 2019/2020 si hráči anglické Premier League na chvíli před utkáním  pokleknou, aby protestovali proti rasismu. Gesto původně pocházelo ze Spojených států, kde hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick začal protestovat proti údajnému rasismu v americkém sportu. Hnutí „Black Lives Matter“ a protesty po smrti afroameričana George Floyda rozšířily pokleky ze Spojených států do evropských sportovních soutěží.

Bývalý poslanec Evropského parlamentu Martin Daubney (strana Brexit / Reform UK) se zastal fanoušků. „Už je dost politizace fotbalu,“ řekl v rozhovoru pro Talk RADIO, „protože gesto nízkého kolene je také o levicových požadavcích, jako je zrušení kapitalismu a zničení nukleární rodiny. To ve fotbale nemá místo.“Fanoušci protestují během ligového zápasu

Daubney byl přesvědčen, že takové negativní reakce fanoušků se budou jen zvyšovat. Pokud bude politizace pokračovat, budou během víkendu na mistrovství Evropy ve fotbale a v anglických hospodách a na tribunách stadionů pokračovat problémy, varoval politik.

Během předchozí sezóny Premier League příznivci Millwall FC , mimo jiné, oznámili své rozhořčení nad poklekáváním pískáním  a hukotem. Tisk na jejich chování reagoval obviněním z rasismu a pravicového extremismu.

A jenom historická přip omínka z přátelských utkání Anglie vers. Německo….

4.prosince 1935 pozdravilo Německo Anglii nacistickým pozdravem na stadionu Tottenham Hotspurs White Hart Lane. Kromě německých hráčů se k pozdravu připojila i většina německých fanoušků na stadionu. Před fotbalovým utkáním  „vyletěla“  svastika na stožár na stadionu White Hart Lane při příležitosti  mezinárodního přátelského utkání mezi Anglií a Německem.
Byla to zvláštní volba místa konání, protože fotbalový klub „Spurs“ byl známý jako "židovský klub" kvůli podpoře židovských komunit v severním Londýně. Mezi hráči byli také Židé.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)