Britští vojáci pod velením EU? Další z „mýtů o Brexitu“ se naplňuje

zprávy

Před referendem v roce 2016 byli označováni za šiřitele poplašných zpráv. Dnes se však zdá, že varování zastánců Brexitu ohledně evropské armády a hrozící ztráty britské suverenity v oblasti obrany byla více než oprávněná.

Britští vojáci pod velením EU? Další z „mýtů o Brexitu“ se naplňuje
Ilustrační foto
12. května 2025 - 08:50

Podle uniklého návrhu nové obranné a bezpečnostní dohody mezi Londýnem a Bruselem, který získal deník The Daily Telegraph, by Spojené království mohlo „na pozvání EU“ posílat své vojáky na mise Evropské unie jak civilní, tak vojenské. Tato ochota zapojit se do evropských operací je v návrhu podmíněna účastí Velké Británie na masivním zbrojním programu EU v hodnotě 150 miliard eur. Jak píše autor článku Michael Curzon:

„Nejenže byla debata o vznikající armádě EU naprosto oprávněná, britští vojáci se nyní možná skutečně ocitnou na evropských misích, a to navzdory Brexitu,“ uvádí The European Conservative

Zrada na rybářích i armádě?

Součástí vyjednávání je i kontroverzní návrh na prodloužení práva evropských rybářů lovit v britských vodách, a to na dalších minimálně tři roky. Právě otázka rybolovu byla jedním z nejcitlivějších témat během původního brexitového referenda a následných vyjednávání.

Zástupci Reformní strany ostře kritizují záměr vlády premiéra Keira Starmera. Místopředseda strany Richard Tice označil návrh za „plán na kapitulaci před evropskou armádou“.


„Labouristé chtějí svázat naši armádu s EU prostřednictvím obranné dohody a zároveň obětovat náš rybolovný průmysl… NE, NE, NE!“ napsal na síti X Tice.

Konzervativní think-tank Bruges Group znovu připomněl, že Británie opustila EU právě kvůli návratu kontroly nad vlastními rozhodnutími.

„Myšlenka, že by britští vojáci měli bojovat v evropských konfliktech, je odporná,“ uvedla skupina ve svém prohlášení.

Podle stanice GB News není pravda, že by Starmerova vláda byla „donucena“ přistoupit na podmínky EU výměnou za přístup k obrannému paktu. Naopak, pokud bude dohoda podepsána, půjde o dobrovolný krok premiéra, který se netají svým záměrem „opravit Brexit“.

Ministr zahraničí David Lammy, který v minulosti označil zastánce Brexitu z řad konzervativců za „nacisty“ a podporoval druhé referendum, k tomu nyní uvedl: „Jsem potěšen, že nyní vyjednáváme s našimi přáteli v Evropě o britsko-evropském obranném bezpečnostním partnerství.“

Zlomový okamžik může přijít už 19. května, kdy se v Londýně uskuteční vysoce očekávaný summit označovaný jako „Brexit reset“. Britská vláda se k uniklým návrhům prozatím nevyjádřila a trvá na tom, že veškeré podrobnosti budou oznámeny až v den konání summitu.

Psali jsme:

V očích mnoha Britů tak vyvstává otázka, zda současná vláda skutečně respektuje výsledek referenda z roku 2016, nebo zda se pod rouškou „partnerství“ fakticky vrací zpět pod křídla Bruselu.

„Zastánci Brexitu měli pravdu, když říkali, že EU směřuje k jednotné armádě. Díky labouristům se Británie možná připojí i po vystoupení z Unie,“ konstatuje autor článku Michael Curzon.

(Kovář, The European Conservative, foto: zai)


Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím prezidenta Pavla, že jmenoval do funkce ministryně spravedlnosti místopředsedkyni ODS Evu Decroix?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 83%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 9%
transparent.gif transparent.gif