Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Budoucí ministr obrany: USA potřebují v Asii více základen pro boj s Čínou

Budoucí ministr obrany: USA potřebují v Asii více základen pro boj s Čínou

Kandidát na post amerického ministra obrany Mark Esper prohlásil, že Washington musí vybudovat více základen v celém indo-pacifickém regionu, aby vyrovnal „vážný technologický pokrok Číny“, píše Bloomberg.

Mark Esper
17. července 2019 - 09:01

Podle Espera budou Spojené státy hledat místa pro „náhradní operační základny“, zatímco Pentagon „vyvíjí nové ideologické koncepty a vytváří rozptýlenou a pružnou konfiguraci sil, jakož i vývoj nových prostředků pro boj s těmito hrozbami“.

Ke jmenování Espera může dojít na základě změny důrazu v obranné strategii USA, která nyní přechází z boje proti terorismu na konfrontaci s Ruskem a Čínou. Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, intenzivně investuje do rozvoje svého vojenského potenciálu, aby zpochybnila nadvládu Spojených států, zejména v asijsko-pacifickém regionu, připomíná agentura.
 
„Čína dosáhla značného technologického pokroku ve vývoji systémů zbraní určených k potlačení nebo vážnému omezení potenciálu amerických sil, a to i s ohledem na rozsah a přesnost našich raketových sil,“ řekl Esper, „Čína dále pracuje na vývoji pokročilých orbitálních zařízení, včetně zařízení určených pro monitorování; některé z nich lze použít i jako zbraně. “

 
Esper, který byl jmenován tajemníkem na ministerstvu obrany v roce 2017, v minulosti působil jako viceprezident pro vládní vztahy v Raytheon Corporation. Kromě toho také zastával pozici zastupujícího ministra obrany poté, co Patrick Shanahan o tuto funkci nepožádal. Nicméně, podle zákona, 55letý Esper byl nucen odstoupit z funkce zastupujícího ministra. Esper je oficiálně navržený jako kandidát na šéfa Pentagonu.

(rp,prvnizpravy.cz,bloomberg,foto:arch.)