Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Bundestag: Uznání Guaidóa je přinejmenším sporné!

Bundestag: Uznání Guaidóa je přinejmenším sporné!

Juan Guiadó se v lednu jmenoval prozatímním prezidentem Venezuely. Mnoho států, mezi nimi USA a Německo, ho uznaly, ale podle stanoviska Spolkového sněmu je to sporné.

Bundestag
20. února 2019 - 06:20

Uznání samozvaného venezuelského prozatímního prezidenta Juan Guaidóa je podle zprávy Bundestagu neobvyklé pro Německo. Spolková vláda se tak odchyluje od své předchozí praxe formálního uznání pouze států, ale nikoliv vlád, píše se v osmistránkové zpávě. Podle odborníků je uznání Guaidóa diskutabilní i podle mezinárodního práva.

Kromě toho Německo zasáhlo do venezuelského ústavního práva. Z pohledu principu "nezasahování do vnitřních záležitostí jiného státu" se to podle mezinárodního práva jeví jako sporné. Stejně tak je předčasné uznat opozičního politika jako dočasného prezidenta, který dosud nemá pod svým vedením mocenské struktury státu, píší odborníci.

Guaidó se prohlásil 23. ledna za dočasného prezidenta. Jako důvod uvedl, že volba hlavy státu Nicoláse Madura v květnu loňského roku nesplnila demokratické požadavky. Mnoho států, včetně USA a Německa, Guaidóa uznalo za legitimního prozatímního prezidenta.  Maduro se může spoléhat na Rusko, Čínu, Turecko, Kubu, Bolívii a Nikaraguu, stejně tak na Jihoafrické hospodářské společenství. Bezpečnostní síly spolu s armádou jsou dosud na Madurově straně.

Poslanec Die Linke  Heike Hänsel kritizoval, že spolková vláda se pohybuje "podle mezinárodního práva na tenkém ledě". Jedná se o dalekosáhlé a nebezpečné přestoupení „tabu“, řekl místopředseda parlamentní skupiny. Spolková vláda učinila rychlé uznání po vzoru Spojených států a rychle tak ztratila příležitost přispět k politickému řešení.


Mezitím americký prezident Donald Trump vyhrožoval venezuelské armádě vážnými důsledky, když bude i nadále podporovat prezidenta  Madura.

„Nenajdete bezpečné útočiště, žádný jednoduchý konec a žádná cesta ven, ztratíte všechno," varoval Trump Madura v Miami na Floridské mezinárodní univerzitě a zároveň vyzval k těsné alianci s Guaidóem.

Maduro opět ostře kritizoval prohlášení Trumpa. Trumpův vzkaz z Miami zněl "téměř nacisticky", řekl Maduro v reakci na odvysílané Trumpovo prohlášení. Americký prezident si pravděpodobně představuje, že dá příkazy venezuelské armádě. "Kdo je velitel ozbrojených sil, Donald Trump z Miami?" Zeptal se Maduro. Myslí si, že jsou majiteli naší země!

(rp,prvnizpravy.cz,ard,foto:arch.)