Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Bundeswehr cvičí vojáky Čínské lidové republiky

Bundeswehr cvičí vojáky Čínské lidové republiky

Spolupráce s Lidovou osvobozeneckou armádou - kritika bundeswehrského výcviku pro čínské vojáky.

Ilustrační foto
18. listopadu 2019 - 03:20

Německé ozbrojené síly pravidelně školí důstojníky Čínské lidové osvobozenecké armády. Podle německého ministerstva obrany jde také o zprostředkování demokratických hodnot. Aktivisté za  lidská práva naopak volají po ukončení spolupráce.

Spolková vláda dodržuje výcvikovou spolupráci s čínskou armádou, i když vláda v Pekingu opakovaně vyhrožuje vojenskou operací v Hongkongu. Protesty proti pročínské vládě trvají týdny. V Hongkongu je přítomno více než 10 000 vojáků Čínské lidové osvobozenecké armády.

V příštím roce chce Bundeswehr trénovat jedenáct čínských vojáků. Vyplývá to z interního dokumentu, ve kterém jsou uvedeny plánované vzdělávací spolupráce s celkem 62 státy. Pro čínské vojáky je mimo jiné poskytovány „školení nadřízených“ a logistické školení. Jedním z nich je podle zprávy absolvovat specializované školení pro tisk a public relations.


Mluvčí ministerstva obrany řekl pro Spiegel, že vojáci z Čínské lidové republiky se pravidelně účastní malého množství výcviku Bundeswehru. Mimo jiné se jedná o kurz „General Staff International Service“ na Leadership Academy of Bundeswehr a školení pro důstojníky. Základním cílem „vzdělávání nadřízených“ je „předat členům jiných států naše demokratické hodnoty“, uvedl mluvčí.

Patří mezi ně „závazek k ústavě, dodržování mezinárodního humanitárního práva, parlamentní armády a hodnoty vnitřního vedení“. To platí „zejména pro státy a regiony, jejichž stabilizace je ve zvláštním zájmu Německa“.

Organizace pro lidská práva Amnesty International vyzvala spolkovou  vládu, aby okamžitě ukončila vojenskou spolupráci s Čínou: „Jakákoli německá výcviková pomoc pro čínský vojenský personál je obecně nepochopitelná a mimořádně sporná vzhledem k situaci v oblasti lidských práv v Číně a úloze tamní armády,“ uvedla německá Amnesty International, „za současné situace v Hongkongu by spolková vláda měla vyslat jasný signál a okamžitě zastavit veškerou vojenskou spolupráci.“

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)