Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: Trump slibuje „prozkoumat“ Snowdenovu milost

Business Insider: Trump slibuje „prozkoumat“ Snowdenovu milost

Když se ho novinář zeptal na možnost milosti bývalého agenta NSA Edwarda Snowdena, Donald Trump připustil, že „není o situaci příliš informován“, a slíbil, že situaci prozkoumá.

Edward Snowden
18. srpna 2020 - 10:16

Jak poznamenal Business Insider, takové připomínky naznačují, že prezident sám změnil svůj postoj k případu oznamovatele, protože v roce 2013 označil Snowdena za „špiona, který musí být popraven“. Sám list si však změnou názoru není tak jistý.

Americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohl zvážit milost  pro bývalého zaměstnance Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena, který v roce 2013 zorganizoval únik tajných údajů USA o dohledu nad občany.

„Prostuduji tento problém. Nejsem si úplně vědom situace se Snowdenem, ale uvidím, jak tam všechno je. Nyní se očividně názory rozcházely. Mnoho lidí věří, že potřebuje nějaké zvláštní zacházení, zatímco jiní věří, že udělal něco velmi špatného,“ řekl americký vůdce na nedávné tiskové konferenci a zodpověděl otázku o možnosti milosti pro informátora.

Jak noviny připomínají, Snowden při práci v NSA nahrál asi 1,5 milionu tajných souborů, uprchl do Hongkongu a poskytl všechny informace novinářům. Poté oznamovatel uprchl do Ruska, kde obdržel politický azyl a zůstává tam dodnes.


V roce 2013 americké úřady obvinily Snowdena ze zpronevěry veřejného majetku a porušení zákona o špionáži ve dvou bodech. Dříve republikánský kongresman Thomas Massey vyzval prezidenta, aby whistleblowerovi udělil milost.

Americká občanská unie pro občanské svobody, nevládní organizace pro lidská práva, sdílí stejný názor, který napsal na své Twitter stránce: „Edward Snowden pomohl odhalit nezákonné činnosti úřadů, které byly po několik let utajeny, a to vyvolalo mezinárodní diskusi o otázce přijatelného limitu vládního dohledu. Už jsme to říkali dříve a řekneme to znovu: Snowden je vlastenec a měl by být omilostněn.“

Sám Donald Trump poznamenal, že „mnozí jsou na straně“ oznamovatele a „myslí si, že s ním bylo zacházeno nespravedlivě“. 

Jak však novináři upozorňují, nedávné komentáře prezidenta naznačují, že změnil své postavení ve vztahu k případu Snowdena. V tweetu z roku 2013 budoucí šéf Bílého domu nazval bývalého zaměstnance NSA „špionem, který musí být popraven“, ale zároveň připustil, že by se mohl stát „velkým fanouškem“ oznamovatele, pokud jeho soubory obsahují něco o tehdejším prezidentovi Barack Obama.

Ve stejném roce Trump argumentoval, že poskytnutím Snowdenu politickému azylu v Rusku se „Putin směje Obamovi“ a zdůvodnil to slovy: „Říkejte tomu, co chcete, ale Snowden je zrádcem. Víte, co jsme udělali se zrádci, když byla naše země skvělá?“

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)