Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Business Insider: USA jsou podezřelé z válečných zločinů v Somálsku!

Business Insider: USA jsou podezřelé z válečných zločinů v Somálsku!

Spojené státy se zřejmě mohly v Somálsku dopustit válečných zločinů, uvádí Business Insider s odkazem na zprávu Amnesty International.

Ilustrační foto
21. března 2019 - 11:05

Nehledě na prohlášení americké armády, že v důsledku vzdušných útoků proti teroristům v této africké zemi nezahynul jediný civilista, organizace pro lidská práva zjistila přinejmenším pět případů, kdy došlo k obětem a zranění civilního obyvatelstva.

Zpráva organizace pro lidská práva Amnesty International uvádí, že v průběhu posledních dvou let bylo v důsledku v pěti z více než stovky leteckých útoků americkými letadly a bezpilotních letounů v Somálsku zabito nejméně 14 civilistů a sedm zraněno.
 
„Zdá se, že tyto útoky porušily mezinárodní humanitární právo a některé z nich by mohly být považovány za válečné zločiny,“ uvedla zpráva Amnesty International.
 
Když africké velitelství Spojených států (AFRICOM) dostalo tyto informace, "znovu popřelo"  smrt civilistů, jako důsledek amerických operací v Somálsku proti teroristické skupině „Aš-Šabab“, filiálky Al-Kajdy v Africe.

 
Jak je uvedeno v článku, Amnesty International uskutečnila více než 150 rozhovorů se „svědky, příbuznými, vysídlenými lidmi i zdroji z řad odborníků“. Organizace také poukazuje na to, že provedla důslednou analýzu „satelitních snímků, fragmentů střeliva a fotografií účinků leteckých úderů“.
 
Aktivisté za lidská práva z Amnesty International se podle Business Insider domnívají, že počet mrtvých civilistů „může být mnohem vyšší".
 
Daphne Eviatarová, ředitelka pro bezpečnost lidských práv Amnesty International, si stěžovala, že Pentagon a americká vláda „nebyly upřímné ohledně důsledku operací v Somálsku a civilních obětí“.
 
„AFRICOM neustále prohlašuje, že navzdory desítkám leteckých útoků, které se každoročně provádějí, neexistovaly žádné civilní oběti," poznamenala Eviatarová.
 
Tato tvrzení americké armády vyvolala u Amnesty International vážné podezření a organizace se rozhodla provést vyšetřování.

Podle Eviatarové musí americká vláda „uznat“ existenci těchto obětí, mezi nimiž byly mimo jiné děti, zemědělci a kopáči studní. Jak předpkládá, v tomto případě vše nasvědčuje skutečnost, že armáda je zapojena do úderů proti údajným teroristům, což znamená, že zabíjejí muže vojenského věku, i když Spojené státy s jistotou nevědí, zda mají tito lidé vazby na militanty nebo extremistické skupiny.
 
„To je naprosto nezákonné," zdůraznil Eviatarová. Poukázala také na to, že to byla právě kritika takových vojenských metod, která vedla předchozího amerického prezidenta Baracka Obamu k zavedení nových pravidel na ochranu civilistů.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)