Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý Trumpův poradce obžalován z nehlášeného lobování za SAE

Bývalý Trumpův poradce obžalován z nehlášeného lobování za SAE

Podnikatel Thomas Barrack (74) byl „neformálním poradcem“ kampaně republikánského kandidáta v období od dubna do listopadu 2016.

Podnikatel Thomas Barrack
21. července 2021 - 06:20

Americké úřady v úterý 20. července oznámily, že obvinily příbuzného Donalda Trumpa a obvinily ho z pokusu ovlivnit kandidáta, který se stal prezidentem ve prospěch Spojených arabských emirátů v letech 2016 až 2018, aniž by oznámily jeho lobbistické aktivity. Thomas Barrack a další dva muži jsou obviněni ze snahy řídit zahraniční politiku Donalda Trumpa během kampaně v roce 2016 a následně i v jeho administrativě.

Další dva obžalovaní „ opakovaně využili přátelských vztahů Thomase Barraka a jeho přístupu ke kandidátovi, který byl nakonec zvolen prezidentem, „ aby „ prosazovali zájmy zahraniční vlády, aniž by odhalili svou skutečnou příslušnost, “ uvedl zástupce ministra spravedlnosti pro. Národní bezpečnost, Mark Lesko.Trumpův neformální poradce pro kampaň

Podnikatel Thomas Barrack (74) byl „ neformálním poradcem “ kampaně republikánského kandidáta v období od dubna do listopadu 2016, poté byl jmenován vedoucím organizačního výboru pro nominaci 45. prezidenta USA.

Od ledna 2017 radil vysokým vládním úředníkům ohledně politiky USA na Středním východě. Podle ministerstva by Thomas Barrack zahrnul prohlášení příznivá pro Emiráty do projevu kampaně Donalda Trumpa k energetické politice USA v květnu 2016.

V březnu 2017 údajně vedl kampaň za nominaci kandidáta podporovaného Emiráty na post amerického velvyslance v této zemi. Thomas Barrack údajně také poskytl jednomu z dalších obžalovaných důvěrné informace o reakcích Trumpovy vlády na rozhovory mezi americkými představiteli a zástupci Emirátů v Bílém domě. Ve Spojených státech, v nichž jsou Spojené arabské emiráty tradičním regionálním spojencem, jsou pečlivě sledovány lobbistické praktiky ve prospěch zahraničních vlád.

Před Thomasem Barrackem bylo za jejich aktivity ve prospěch zahraničních vlád odsouzeno několik dalších příbuzných Donalda Trumpa. Paul Manafort, bývalý vedoucí kampaně Donalda Trumpa v roce 2016, a jeho bývalý poradce Roger Stone se zejména podíleli na vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb. Na konci svého funkčního období jim byl trest prominut.

(rp,prvfnizpravy.cz,figaro,foto:arch.)