Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

BZ: Oběti války o zdroje - Venezuele hrozí osud Iráku a Sýrie!

BZ: Oběti války o zdroje - Venezuele hrozí osud Iráku a Sýrie!

Ve většině případů nejsou mezinárodní konflikty ničím jiným, než bojem o přístup k přírodním zdrojům, poukázal Berliner Zeitung.

Bude takto vypadat i Venezuela?
30. ledna 2019 - 10:15

A nyní Venezuelanům – stejně jako Iráčanům, Syřanům a mnoha dalším před nimi - hrozí, že se stanou oběťmi války za zdroje, jejichž podněcovatelé je blaho lidí až na posledním místě, varoval německý deník.

V druhé polovině 20. století se světová politika zdála jako velká konfrontace mezi dvěma společenskými systémy vedenými Spojenými státy a Sovětským svazem, uvedly německé noviny Berliner Zeitung.

„Vypadalo to jako soutěž idejí - soupeření mezi kapitalistickým Západem a socialistickým východem," uvedl Holger Schmale, autor článku.

Co se děje ve dnešním světě, pokračoval novinář Berliner Zeitungu, svědčí o návratu starých konfliktů a struktur.

„Je to jen ideologická opona, s pomocí níž se skrývala podstata srážek," poznamenal Schmale. „Dnes jasně vidíme, že hospodářské a geopolitické zájmy byly vždy skryty za ideologickou oponou."

Opravdu se ve většině případů za mezinárodními konflikty se bojuje o přístup k přírodním zdrojům, zdůraznil autor článku.

„Jedná se o války v Iráku a Sýrii, konfrontace v Africe a nyní i konflikt ve Venezuele. A ve všem měly ruku v cizí mocnosti. Často vedou zprostředkované války, které ochotně podávají veřejnosti pod záminkou civilistů. Například se o to stále snaží v Sýrii. To se projeví i v případě Venezuely, pokud dojde k ozbrojené konfrontaci," vysvětlil novinář německých novin.


O boji za lepší svět, ale nikdo už nehovoří, poznamenal rozhořčeně Holger Schmale.

„Obyvatelům Venezuely: jako Iráčanům, Syřanům a mnoha dalším před nimi - hrozí nebezpečí, že se stanou oběťmi války za zdroje, pro jejichž podněcovatele je blaho lidí až na posledním místě," dodal novinář Berliner Zeitung.

(kou, prvnizpravy.cz, berliner-zeitung.de, foto: arch.)