Svátek má: Gabriela

Zprávy

Velikost textu:

Čarnogurský: Běloruský model protestů se v Rusku zjevně nezdařil

Čarnogurský: Běloruský model protestů se v Rusku zjevně nezdařil

Snad i pod vlivem nízké účasti veřejnosti na demonstracích pro Navalného, zda i jako reakci na průzkum Levada, organizátoři odvolali demonstrace tento a následující víkendy, píše Ján Čarnogurský.

Ján Čarnogurský
10. února 2021 - 07:40

„Běloruský model protestů proti vládnoucí moci se v Rusku zjevně nezdařil,“ píše na facebooku Ján Čarnogurský a pokračuje v komentáři.

Ruská agentura pro průzkum veřejného mínění Levada zveřejnila 4.února výsledky průzkumu veřejného mínění. Jednou z otázek byla i podpora prezidenta Vladimíra Putina.

Průzkum se dělal v době od 29. ledna do 2. února. Ve stejné době byl zveřejňován v různých televizích a na sociálních sítích film o údajném Putinově paláci na pobřeží Černého moře, v Moskvě soud proměnil Navalného podmíněný trest na nepodmíněný a ve více ruských městech proběhly demonstrace zejména mladých lidí pro osvobození Navalného, kterým západní média včetně našich věnovali velkou pozornost.


Podle průzkumu, podpora prezidenta Putina oproti listopadu 2020 poklesla pouze o 1%. V listopadu 2020 podpora dosáhla 65%, nyní prezidentovi Putinovi naměřili podporu 64%. Pokles podpory nepřesahuje rozsah statistické chyby, čili lze konstatovat, že podpora prezidenta neklesla. Celá propagandistická operace s názvem Navalného se ukázala jako plácnutí do vody. V průzkumu byla i otázka o důvěryhodnosti politiků. Prezident Putin dosáhl důvěru 29%, nejvíce mezi politiky, Navalný 5%.

„Objektivitu průzkumů agentury Levada nezpochybňují ani na Západě,“ končí komentář Ján Čarnogurský.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)