Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

CBS News: Koronavirus našli v průmyslově znečistěném vzduchu!

CBS News: Koronavirus našli v průmyslově znečistěném vzduchu!

Nový koronavirus může být přenášen na velké vzdálenosti na mikroskopických částicích, které znečišťují vzduch.

Nejzasaženější oblasti Itálie
28. dubna 2020 - 10:16

K tomuto závěru dospěla skupina vědců v Itálii. Podle televize CBS News je příliš brzy na závěr, že je virus nakažlivý takovým přenosem, nicméně vědci nepovažují ohniska COVID-19 na ekologicky nepříznivých místech, jako jsou průmyslové oblasti, za náhodné.

Nová studie ukazuje, že koronavirus může být nakažlivější, než se dříve myslelo. Podle italských vědců byl virus detekován na částicích, které znečišťují ovzduší, a proto mohou být transportovány na velké vzdálenosti.

Chris Livesay, zahraniční korespondent CBS News: "Poprvé od začátku propuknutí překonává tempo zotavení mezi Italy míru infekce. A zatímco úřady zvažují návrat Italů zpět do práce, nová studie varuje před dalším rizikem spojeným s COVID-19."

Po celém světě se horlivě dohadují o tom, kdy vrátit lidi do práce, ale podle nové zprávy může být COVID-19 ještě nakažlivější, než jsme si mysleli. Bylo zjištěno, že mikroskopické částice znečišťují vzduch, tzv. poletující částice, které jsou zvláště početné v průmyslových oblastech.

Zpráva zveřejněná v Mezinárodním věstníku výzkumu životního prostředí a veřejného zdraví doporučuje každému nosit masky. Protože bez nich není vzdálenost šesti stop (2 metry) na veřejných místech dost daleká.

Prisco Pisitelli, neapolská univerzita: "Vzdálenost by měla být větší, dokonce sedm, osm nebo deset metrů."


Chris Livesay: "Je to přes 30 stop!"

Profesor Prisco Priscitelli a jeho italští kolegové věří, že mikroskopické částice mohou hrát roli transportu, který přenáší virus na velké vzdálenosti. Studovali průmyslovou oblast kolem Milána - má nejhorší kvalitu ovzduší v Evropě a také jednu z nejvyšších úrovní infekce a úmrtnosti na COVID-19.

Podle profesora Leonarda Settiho skutečnost, že nejsmrtelnější ohniska choroby jsou zaznamenána v průmyslových oblastech po celém světě, není náhoda.

Chris Livesay: "Místa jako Wu-chan v Číně, New York ve Spojených státech ..."

Leonardo Setti, univerzita v Boloni: "Ano, absolutně. Například New York je dalším příkladem."


Ve studii není žádný závěr o tom, jak nakažlivý je virus, který se přenáší na znečišťujících částicích. To se nyní - ve druhé fázi - prošetřuje. Mezitím jako jediné řešení vědci vidí v posílení preventivních opatření. Sociální vzdálenost, nošení masek a prudké snížení hladiny smogu.

Prisco Pisitelli: "Musíme udržovat emise poletujících částic na nižší úrovni, protože je to pro naše zdraví nebezpečné."

Chris Livesay: "A vědci mi také řekli, že ano, v průmyslových oblastech je riziko vyšší, ale ať jste kdekoli, nikdy nemůžete přesně vědět, jak bezpečný je vzduch, který dýcháte. Takže pokud jsou v okolí další lidé, vždy noste masku!"

(kou, prvnizpravy.cz, cbs news, foto: repro cbc news)