Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

CBS News: Miliardáři v USA mají nižší daně, než dělníci!

CBS News: Miliardáři v USA mají nižší daně, než dělníci!

Podle nové studie platí, že nejbohatší Američané platí daně nižší sazbu než dělnická třída. Podle televize USA po celá desetiletí snižovaly daňové zatížení bohatých a Trump učinil další krok tímto směrem v roce 2017.

Ilustrační foto
20. října 2019 - 06:20

Nová ekonomická studie zjistila, že 400 nejbohatších Američanů v současné době platí daně nižší sazbou než střední třída země. S daní na federální, státní a místní úrovni zaplatí nejbohatší Američané celkem 23 procent. Pro srovnání: dělnická třída platí 24 procent.

Důvodem tohoto historického posunu jsou desetiletí snižování daní, včetně zákona o snižování daní a vytváření pracovních míst z roku 2017. To vedlo ke snížení sazeb pro bohaté.

Podle ekonoma Gabriela Zuckmana se americký daňový systém stal „novým hnacím motorem nerovnosti“. Nízké daňové sazby pro miliardáře jim umožňují akumulovat ještě více bohatství, uvedl.


Ale to nebylo vždy tak. V letech 1944 až 1981 byla horní hranice zdanění v průměru 81 procent.

Zákon o snižování daní a vytváření pracovních míst snížil sazbu daně z příjmu právnických osob z 35 na 21 procent. Pro bohaté to bylo výhodné, protože mají velkou část svého jmění v akciích a investicích. Zákon z roku 2017 dále znevýhodnil střední třídu a posílil nerovnost, řekl Zuckman.

Někteří demokraté, kteří se ucházejí o funkci prezidenta ve volbách roku 2020, nabízejí majetkové daně super-bohatým, aby snížili nerovnosti a financovali sociální programy, jako je jednotný zdravotní systém.

Mnoho voličů říká, že podporují zvýšení daní pro bohaté. Z únorového průzkumu vyplynulo, že tři ze čtyř respondentů podporují daň z bohatství nad 50 milionů dolarů ve výši dvou procent.

(kou, prvnizpravy.cz, cbsnews, foto: arch.)