Svátek má: Horymír

Zprávy

Velikost textu:

CBS News: USA nenalezly důkazy o "ruském vměšování" do voleb!

CBS News: USA nenalezly důkazy o "ruském vměšování" do voleb!

Ministerstva spravedlnosti a národní bezpečnosti USA nenašly žádné důkazy o tom, že do střednědobých voleb v roce 2018 zasáhla jakákoliv zahraniční vláda, uvedla agentura CBS News.

Ilustrační foto
8. února 2019 - 10:15

Nicméně americká zpravodajská komunita věří, že zahraniční vlády mohou vidět ve volbách do USA v roce 2020 příležitost posílit své zájmy.

V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že nějaká zahraniční vláda v USA vstoupila do průběžných voleb v roce 2018, píše ve zprávě CBS News s odkazem na společnou zprávu ministerstva spravedlnosti a ministerstva národní bezpečnosti.

Přestože konkrétní závěry útvarů jsou klasifikovány jako tajné, zpráva uvádí, že nebyly nalezeny stopy „identifikovatelné aktivity zahraničních vlád nebo zahraničních agentů, které by měly praktický dopad na integritu a bezpečnost volební infrastruktury".

Federální vláda spolupracovala s místními vládami ve všech státech (50) na „podpoře opatření na posílení bezpečnosti volební infrastruktury a omezení rizika zahraničního rušení". Tento úkol se stal prioritou poté, co se údajně ruská vláda pokusila „vměšovat" do prezidentských voleb roku 2016.


Ruská vláda, jak tvrdí CBS News, dokázala přilákat pozornost milionů uživatelů v sociálních sítích, což jí pomohlo „zasít neshodu a šířit dezinformace". Takové kampaně se podle odborníků mohou opakovat (kvůli ostrému volebnímu boji mezi Trumpem a Clintonovou v roce 2016, a zejména šokujícím výsledkem, kdy navzdory předpokladu drtivé většiny médií a „odborníků“ zvítězil Trump, bylo nutné tuto skutečnost vysvětlit. Poražení ve volbách použili v paměti Američanů latetní temnou pověst Sovětského svazu – nyní v podobě Ruska a Putina – a rozpoutali kampaň, že právě Putin pomohl Trumpovi vyhrát – jinak se to přece nedá vysvětlit. Následně se rozpoutala naprosto bezprecedentní atmosféfa hysterického šílenství vyfabrikovaných obvinění ohledně „spiknutí“ Trumpa a Moskvy, kterou doprovází paranoidní vyšetřování se žalostnými výsledky, které se nedají ani při dobré vůli považovat za důkazy. Přesto se mýtické „ruské vměšování“ ve zprávách mainstreamových médií, vyjadřování politiků včetně „domněnek“ zpravodajských služeb „vytesaly do kamene“ jako hotová věc - pozn. red.)

Dříve americká zpravodajská komunita dospěla k závěru, že se cizí země stále snaží zasahovat do amerického volebního systému.

„Naši soupeři a strategičtí soupeři, možná, už vidí v amerických volbách v roce 2020 možnost prosadit své zájmy," uvedly zpravodajské služby ve společném prohlášení. „Očekáváme, že naši oponenti a strategičtí rivalalové posílí svůj potenciál a doplní novou taktiku k jejich arzenálu, učí se z příkladu ostatních hráčů. To naznačuje, že v roce 2020 a během budoucích voleb může vypadat situace, pokud jde o hrozby, zcela odlišná."

V loňském roce aparát ředitelství Národní rozvědky uvedl, že zpravodajské společenství věří, že Rusko, Čína a Írán se před volbami v roce 2018 snažily „vyvíjet vliv" na americké voliče, ale americký volební systém ve svém důsledku tím neutrpěl.

(kou, prvnizpravy.cz, cbsnews.com, foto: arch.)