Svátek má: Kazimír

Zprávy

Velikost textu:

Celý sektor služeb na Ukrajině přešel na státní jazyk

Celý sektor služeb na Ukrajině přešel na státní jazyk

16. ledna vstoupil v platnost na Ukrajině článek 30 zákona „O zajištění fungování ukrajinského jazyka jako státního jazyka“.

Ilustrační foto
16. ledna 2021 - 12:30

Od tohoto okamžiku by měl celý sektor služeb přejít na ukrajinštinu - zaměstnanci, včetně supermarketů, kaváren a kadeřníků, budou muset zahájit konverzaci s klienty pouze v ukrajinštině. Teprve poté je povoleno přepnout na jiný jazyk, pokud s ním obě strany souhlasí.

Kromě toho by informace o zboží a službách na cenovkách, pokynech, štítcích, značení atd. měly být psány v ukrajinštině. Zároveň mohou být písemné informace předkládané v zařízeních duplikovány v jiném jazyce. A nyní si můžete oficiálně stěžovat na službu v ruštině.

Jak poznamenává ombudsman pro ochranu státního jazyka Taras Kremin na sociální síti , nyní „ukrajinský spotřebitel konečně získá standardně právo na služby ve státním jazyce - v supermarketu nebo online obchodu, v kavárně nebo restauraci, v bance nebo lékárně“.


V květnu 2019 připomeneme bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko podepsal zákon „O zajištění fungování ukrajinského jazyka jako státního jazyka“. Zákon stanoví používání ukrajinského jazyka téměř ve všech oblastech života, s výjimkou osobní komunikace a náboženských obřadů.

Za porušení zákona jsou poskytovány pokuty, které se pohybují od 5,1 tisíc hřiven (182 dolarů) do 6,8 tisíc hřiven (242 dolarů).

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)