Svátek má: Gustav

Zprávy

Velikost textu:

Cena ropy stoupá k 80$ za barel: Bílý dům žádá OPEC + „o zpomalení“

Cena ropy stoupá k 80$ za barel: Bílý dům žádá OPEC + „o zpomalení“

Ropa Brent dosáhla 77 $ za barel a nezastavuje se. Bílý dům neoficiálně požádal OPEC +, aby našel kompromis a zvýšil produkci s cílem snížit ceny komodit.

Ilustrační foto
6. července 2021 - 10:25

Setkání ministrů účastníků transakce však bylo opět odloženo na neznámé datum. V rámci OPEC + stále neexistuje dohoda.

Bidenova administrativa žádá OPEC + o nalezení kompromisního řešení pro zvýšení produkce. Bloomberg to uvádí s odkazem na zdroje obeznámené s jednáním. Účastníci rozhovoru v agentuře uvedli, že Bílý dům si přeje, aby Američané měli dostupnou energii, a na stabilním ropném trhu proběhlo hospodářské oživení.

„Nic nehovoří více o „energetické nezávislosti a změně klimatu“ více než žádost Bílého domu o zvýšení produkce ze strany OPEC (to platí stejně pro Trumpovu administrativu i Bushovu administrativu,“ tweetoval přední energetický korespondent agentury Bloomberg Javier .

Na začátku června měly země OPEC + rozhodnout o postupném zvyšování těžby o 2 miliony barelů denně až do prosince, ale nedokázaly se dohodnout a schůze ministrů byla dvakrát odložena.

To již vedlo ke skutečnosti, že kotace ropy Brent stouply na 77 $ za barel a WTI - na 76 $.

„Mezi účastníky dohody o OPEC + skutečně existují neshody.  V otázce zvyšování kvót na těžbu ropy tradičně existují rozdíly mezi Ruskem a Saúdskou Arábií,“ říká Igor Juškov, přední analytik Národního fondu pro energetickou bezpečnost (NESF) a odborník na finanční univerzitě u ruské vlády.

„Naší pozicí je urychlit zvyšování objemů výroby. Rusko bude spokojeno s cenou v rozmezí 50-60 $ za barel. A Saúdská Arábie chce udržet vysokou cenu ropy. To znamená, že musíme udržovat deficit dodávek na světovém trhu. Dříve však docházelo k podobným rozdílům v postojích a strany nalezly kompromis. Nyní bychom tedy měli očekávat rozhodnutí o zvýšení objemu výroby do konce roku 2021. Jedinou otázkou je, do jaké míry produkce poroste,“ říká Juškov.Současný problém je jedinečný v tom, že Spojené arabské emiráty vyjadřují odlišnou pozici od všech ostatních, poznamenává odborník: „Ve skutečnosti nyní požadují určení datu dohody OPEC + po dubnu 2022.“

Neshoda mezi základní hodnotou použitou k výpočtu kvóty SAE v OPEC + a současnou výrobní kapacitou země je 18% - nejvyšší mezi producenty ve skupině, píše The National. A to je podstata tvrzení Abu Dhabi.

OPEC + počítá kvóty z údajů o produkci roku 2018. Poté Spojené arabské emiráty vyprodukovaly 3,16 milionu barelů denně. Během dvou let však byly miliardy investovány do těžby ropy v zemi a od dubna 2020, kdy byla uzavřena dohoda, vzrostly na 3,84 milionu barelů. Taková data poskytuje Anas Alhoji od Energy Outlook Advisors.

„Jsme přesvědčeni, že propojení obnovení dohody s údaji z roku 2018 a období po roce 2022 není realistické, protože uplynuly čtyři roky,“ řekl ministr energetiky a infrastruktury Spojených arabských emirátů Suhail Al-Mazrui pro CNBC. Podle jeho názoru to není fér.

Blokování nárůstu produkce zhoršilo vztahy mezi SAE a Saúdskou Arábií. V pátek Rijád zakázal cestování ze země do Spojených arabských emirátů pro účely cestovního ruchu pod záminkou boje proti pandemii.
 
„Nikdo neoznámil, kdy se bude konat příští zasedání OPEC +, a trh tak zůstal bez dohody, co se stane s těžbou ropy v srpnu,“ vysvětlil Daniel Richards z emirátské NBD. Domnívá se, že trhy zůstanou bez dostatečných zásob, přinejmenším do konce července.

„Nelze očekávat kolaps dohody jako takové. Všechny strany chápou, že utrpí, pokud odstoupí od dohody. Vzhledem k tomu, že trh bude panikařit a ceny ropy budou klesat poměrně nízko. Pravděpodobně nyní strany uspořádají zákulisní jednání, aby rozhodnutí oznámily na příštím veřejném zasedání,“ říká Igor Juškov, přední analytik FNEB.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)