Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Certifikátor Nord Stream 2 pod tlakem pozastavil část práce

Certifikátor Nord Stream 2 pod tlakem pozastavil část práce

Certifikátor Nord Stream 2, norská společnost Det Norske Veritas - Germanischer Lloyd (DNV GL), pozastavil část práce kvůli hrozbě amerických sankcí.

Ilustrační foto
27. listopadu 2020 - 11:04

„Americké ministerstvo zahraničí zveřejnilo nové pokyny k Evropskému zákonu o energetické bezpečnosti (PEESA). Domníváme se proto, že kontrolní činnosti DNV GL u vybavených plavidel sloužících projektu Nord Stream 2 podléhají sankcím. DNV GL přestal poskytovat služby, které mohou podléhat PEESA,“ uvedl mluvčí společnosti.

Společnost Det Norske Veritas - Germanischer Lloyd (DNV GL) přitom uvedla, že neodmítá certifikaci plynovodu Nord Stream 2, ale zastaví práce související s námořními plavidly.

V DNV GL zdůraznili, že nepřestávají poskytovat služby související s hlavními potrubími.

Jak bylo společností vysvětleno, v rámci projektu se společnost zabývala kontrolou dokumentace a ověřováním shody staveb s normami. Zahrnovalo to také monitorování zkoušek a přípravy zařízení, které bylo použito na lodích během kladení plynovodu. Po uspokojivém dokončení projektu byla společnost DNV GL navíc povinna vydat certifikát shody.


Nedokončený úsek potrubí se zároveň nachází v dánských vodách a podle pravidel Dánské energetické agentury (DEA) má provozovatel plynovodu Nord Stream 2 AG právo najmout jakoukoli třetí stranu, která může poskytnout osvědčení o souladu s platnými právními předpisy dané země.

Společnost Nord Stream 2 AG situaci nekomentovala. „Nemůžeme zveřejňovat ani komentovat obchodní informace. Vlády a Evropská komise musí chránit evropské společnosti před nelegálními extrateritoriálními sankcemi," uvedla společnost novinářům.

Ještě dříve z projektu odstoupila společnost Allseas, která pokládala potrubí plynovodu, právě kvůli hrozbě amerických sankcí.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)