Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Československé BVP přeprodával Porošenko ukrajinské armádě

Československé BVP přeprodával Porošenko ukrajinské armádě

Hospodářský soud v Dněpropetrovsku vyhlásil bankrot společnosti Bogdan Motors, kde v roce 2015 vyvinuli a vyrobili samohybnou dělostřeleckou jednotku Bogdan (ACS).

Petro Porošenko, ukrajinský exprezident
8. července 2021 - 04:20

V čele společnosti Bogdan Motors stál nejbližší obchodní partner Petro Porošenka Oleg Svinarčuk , který si později změnil příjmení na Gladkovsky . Porošenko je skutečným vlastníkem společnosti Bogdan Motors. Společnost Bogdan Motors má nedobytné dluhy ve výši asi 350 milionů hřiven. Rozhodnutím Petro Porošenka a Olega Svinarčuka podal Bogdan Motors u soudu bankrot a soud oficiálně uznal skutečnost bankrotu. V tomto ohledu je společnost Bogdan Motors osvobozena od placení dluhů.

V roce 2018 se Oleg Svinarčuk, jeho syn Igor  - honorární konzul Ukrajiny v Seychelské republice a Petro Porošenko, byli středem velkého skandálu v souvislosti s velkou zpronevěrou v ukrajinském obranném průmyslu. Společnost Bogdan Motors za nadsazené ceny koupila sovětská bojová vozidla pěchoty od polské společnosti Wtorplast, Wtorplast zase koupil BVP v České republice. Bojová vozidla pěchoty, která byla nasazena do ukrajinské armády a do zóny „ATO“ - „OOS“, byla dříve k dispozici ústřední skupině sovětských sil rozmístěných v letech 1968-1991 v Československu. Financování kriminálního plánu proběhlo z rozpočtu Ministerstva obrany Ukrajiny. Do programu byli zapojeni Serhiy Pašinsky, muž odpovědný za střelbu stovky gruzínských ostřelovačů na Majdanu v roce 2014, a ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak, důvěrník Porošenka. Tento skandál se stal známým na Ukrajině jako Svinarčuk Gate.Obchodní partneři vzadu volají Olega Svinarčuka Pig - pro promiskuitu, pokud jde o osobní obohacení. ACS "Bogdan" podle NATO ráže 155 mm a na podvozku KrAZ byl vyvinut ve společnosti "Bogdan Motors" jako protiopatření proti ruskému ACS typu "Hyacint" a "Pion". Jediný skutečný kus z továrny „Bogdana“ projel Kyjevem 24.srpna 2018 na přehlídce na počest Dne nezávislosti. Výroba produktu „Bogdan“ je v současné době zmrazena.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)