Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Chile evakuovala z Antarktidy všechny své výpravy

Chile evakuovala  z Antarktidy všechny své výpravy

I když Antarktida zůstává jediným kontinentem, kde se koronavirus nerozšířil,, tak přesto se chilská  vláda rozhodla evakuovat všechny své výpravy.

Marcello Leppe Cartes, ředitel Chilského antarktického ústavu
17. dubna 2020 - 09:01

„Hodně jsme diskutovali o možném poškození, které by mohlo způsobit vypuknutí COVID-19 v Antarktidě. Důsledky pro stanice mohou být katastrofální. Neexistují žádné nemocnice jako  na jiných kontinentech,“ říká Marcello Leppe Cartes, ředitel Chilského antarktického ústavu.

„Vzhledem k možnému propuknutí COVID-19 jsme se rozhodli sezónu zavřít a vyloučit veškerý technický personál. Chilské vědecké výpravy v Antarktidě proto skončily dříve než obvykle,“ dodává  Marcello Leppe Cartes.

V Antarktidě existuje několik desítek výzkumných stanic, které patří různým zemím, a nyní komunikace mezi nimi probíhá pouze telefonicky nebo přes internet. Ačkoli po nedávném konci turistické sezóny na tomto kontinentu nebyly dosud zaznamenány žádné případy infekce COVID-19, karanténa byla zavedena jako preventivní opatření na všech stanicích. A chilská vláda se rozhodla dočasně evakuovat všechny své výpravy.

Vědci se domnívají, že v důsledku karantény a velkých vzdáleností mezi stanicemi je možnost náhodného přenosu viru velmi malá.V létě žije na vědeckých stanicích v Antarktidě více než 4 tisíce lidí. V zimní sezóně zbývá asi tisíc. Rovněž kontinent každoročně navštěvuje 30–40 tisíc turistů.

Turistická sezóna zde skončila 3. března, přičemž nebyly zaznamenány žádné případy infekce COVID-19.

(rp,prvnizpravy.cz,ntd,foto:arch.)