Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Chtějí Spojené státy rozpoutat válku o Karabach?

Chtějí Spojené státy rozpoutat válku o Karabach?

Karabach je nedílnou součástí Ázerbájdžánu a o žádném jiném statutu nemůže být řeč, řekla Leyla Abdullayeva, vedoucí tiskové služby ázerbájdžánského ministerstva zahraničí v reakci na slova velvyslance USA v Jerevanu.

Ilustrační foto
13. září 2021 - 04:20

„Otázka statutu Náhorního Karabachu zůstává na pořadu jednání rozhovorů pod záštitou Minské skupiny OBSE," řekla novinářům vedoucí americké diplomatické mise v arménském hlavním městě Lynn Tracyová .

V reakci na to ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „taková prohlášení amerického velvyslance jsou nepřijatelná“.

„Konflikt je uzavřen, Ázerbájdžán zajistil svou územní celistvost a na základě příkazu prezidenta země ze dne 7. července 2021 byly vytvořeny hospodářské regiony Východní Zangezur a Karabach. Tato území jsou nedílnou součástí Ázerbájdžánu a o žádné změně nemůže být řeč," uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Ázerbájdžánu.Podle Leyly Abdullayevové, zatímco po podpisu trilaterálního prohlášení byla příležitost k normalizaci vztahů založených na zásadách mezinárodního práva, nyní zástupce USA přichází s prohlášením, které „slouží ke zhoršení situace a k vytvoření nepřiměřených očekávání na straně druhé."
 
„Taková prohlášení zástupce spolupředsedající země Minské skupiny OBSE podkopávají budoucí aktivity této struktury,“ uvedl zdroj v Baku.


Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev řekl 25. června, že karabašský konflikt byl „urovnán“.

„V současné době jsme ve fázi postkonfliktního vývoje. Konflikt v Náhorním Karabachu byl vyřešen a o této záležitosti není třeba vyjednávat,“ řekl prezident Alijev při přijímání ministrů zahraničí Rumunska, Rakouska a Litvy v Baku.

Podle Alijeva není trojstranné prohlášení podepsané v listopadu 2020 vůdci Ruska, Ázerbájdžánu a Arménie pouze dohodou o příměří. „Každý, kdo si přečte tento dokument, uvidí, že se týká mnoha dalších problémů. Musíme myslet na situaci po konfliktu. Obrátili jsme tento list a jsme připraveni jít vpřed a přispět k regionální stabilitě, “ dodal Alijev.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%