Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

CIA dohlíží na výcvikový program pro ukrajinské speciální jednotky

CIA dohlíží na výcvikový program pro ukrajinské speciální jednotky

Americká CIA údajně dohlíží na tajný výcvikový program pro ukrajinské speciální jednotky ve snaze „vylepšit“ jejich „schopnost boje proti Rusům“.

Ilustrační foto
15. ledna 2022 - 10:30

Americká agentura prováděla tajný výcvikový program „pro elitní ukrajinské speciální operační síly a další zpravodajský personál,“ uvedl Yahoo News 13. ledna s odkazem na pět bývalých úředníků tajných služeb a národní bezpečnosti obeznámených s iniciativou.

Podle zprávy program začal v nezveřejněném zařízení na jihu USA v roce 2015.

„Spojené státy cvičí „povstání“," řekl bývalý představitel CIA. Úředník řekl, že „program naučil Ukrajince, jak „zabíjet Rusy“. Pokud Rusové Ukrajinu napadnou, tito absolventi programů CIA budou vaší milicí, vašimi povstaleckými vůdci,“ řekl bývalý zpravodajský důstojník. „Trénujeme tyhle lidi už osm let. Jsou to opravdu dobří bojovníci. Právě tam by mohl mít program agentury vážný dopad.“

„Účelem školení, které bylo poskytnuto, bylo pomoci při shromažďování zpravodajských informací," řekl současný vysoký zpravodajský důstojník.Bývalý vysoký zpravodajský úředník, který udržuje vazby s kolegy ve vládě, uvedl, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena rozšířila tento program zavedený administrativou bývalého prezidenta Baracka Obamy a dále rozšířený pod administrativou Donalda Trumpa.

Zahraniční síly údajně cvičí se střelnými zbraněmi, v maskovacích technikách, pozemní navigaci, taktice jako „krytí a přesun“, zpravodajství a dalších oblastech, stejně jako „velmi specifický výcvik dovedností, které by zlepšily“ „schopnost Ukrajinců zatlačit Rusy."

Síly vycvičené CIA mají hrát rozhodující roli v případě eskalace na východní hranici Ukrajiny. Jak se američtí a ukrajinští představitelé totiž domnívají, ukrajinské síly nejsou schopny odolat případnému ruskému vpádu vlastními prostředky.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)