Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Cimanouská: Odmítnutí návratu do vlasti nebylo politicky motivované!

Cimanouská: Odmítnutí návratu do vlasti nebylo politicky motivované!

Zatímco vzpurná běloruská atletka Kristina Cimanouská cestuje z Japonska přes Rakousko do Polska, úředníci již diskutují o sportovních vyhlídkách upovídané (v každém smyslu) běžkyně.

Kristina Cimanouská
5. srpna 2021 - 03:20

Viceprezident polského atletického svazu Tomasz Majewski tedy řekl, že změna občanství není otázkou jednoho roku:

„Pokud mluvíme o reprezentaci za (jiný národní) tým, pak je to otázka tříleté sportovní karantény. Obecně platí, že zvláštní mezinárodní orgán (World Athletics Nationality Review Panel) souhlasí se změnou národního týmu. Schází se několikrát ročně a schvaluje přestup sportovců z jednoho národního týmu do druhého nebo neschvaluje. Jeho rozhodnutí je pro nás povinné. Teprve potom můžeme něco udělat, pokud samozřejmě vyjádřila touhu dostat se do našeho týmu. Pro nás by toto téma začalo, kdyby existoval souhlas s občanstvím. Do té doby téma není v naší kompetenci. To vše je tedy do budoucna velmi daleko a my v klidu očekáváme, co bude dál, zda bude chtít reprezentovat. Neděláme žádné urychlená rozhodnutí a očekáváme, že se situace vyvine. To všechno jsou perspektivy na velmi dlouhou dobu. “

Mezitím otec sportovkyně Sergej Cimanouskij odmítl informace o hrozbách vůči rodině ze strany běloruských úřadů s tím, že je nikdo nekontaktoval, a dodal:

„Moje dcera se měla narodit jako chlapec. Ani ve školce, ani ve škole se nenechala urážet. Pokud někoho urazí, je schopná se za něj postavit. Je to bojovná dívka. Bylo by lepší, kdyby tato olympiáda byla v klidu a Kristina se právě vrátila domů. Ale stalo se, co se stalo. Nezatracuji svou dceru a nevzdám se jí. Už je dospělým dítětem. “Chlapec - to e otec řekl správně. Kristina navíc nadává jako šofér.  Ne nadarmo přátelé z národního týmu odmítli žít s mladou dámou ve stejné místnosti na soustředěních a turnajích. Stroprocentně - „bojující dívka“.

Podle evropských médií letadlo, v kterém letí běloruská atletka Kristina Cimanouská, se vyhýbá vzdušnému prostoru Běloruska na cestě do Vídně, odtud odletěla do Varšavy.


Cimanovska byla policejním autem převezena z polského velvyslanectví na tokijské letiště. V doprovodu několika lidí prošla VIP zónou a odmítla komunikovat s novináři. Atletka se zastaví ve Vídni, než odletí do Varšavy, která jí udělila humanitární vízum.

V rozhovoru pro BBC Cimanovská řekla, že její odmítnutí návratu do vlasti nebylo politicky motivované. Zdůraznila, že svou zemi miluje a nezradila ji.