Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Čína deklarovala podporu Palestině v konfliktu s Izraelem

Čína deklarovala podporu Palestině v konfliktu s Izraelem

Čínský ministr zahraničí Wang Yi během telefonního rozhovoru s pákistánským protějškem Shahem Mehmoodem Qureshim oznámil záměr Pekingu podpořit Palestinu při řešení konfliktu s Izraelem.

Wang I, čínský ministr zahraničí
16. května 2021 - 10:10

„Čína bude i nadále pevně podporovat Palestince při obnově jejich legitimních práv a při řešení současných problémů prostřednictvím politického dialogu, jakož i OSN, Ligy arabských států a Organizace islámské spolupráce,“ cituje ministerstvo Wang Yi.

Palestinské hnutí Hamas musí přestat střílet rakety do Izraele, Spojené státy podporují řešení problému Středního východu prostřednictvím jednání, uvedl prezident USA Joe Biden v telefonickém rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem , uvedl Bílý dům. „Prezident Biden informoval prezidenta Abbase o diplomatickém zapojení USA do probíhajícího konfliktu a zdůraznil potřebu Hamásu zastavit raketové útoky na Izrael,“ uvedl Bílý dům ve svém prohlášení. Strany diskutovaly o současném napětí v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu a vyjádřily společné přání, aby se „Jeruzalém stal místem mírového soužití lidí všech vyznání a původu“.Americký ministr obrany Lloyd Austin v telefonickém rozhovoru 15. května se svým izraelským protějškem Bennym Gantzem odsoudil akce Hamásu a vyjádřil naději na deeskalaci konfliktu. „Dnes jsem znovu mluvil s izraelským ministrem obrany. Znovu jsem potvrdil právo Izraele na sebeobranu a odsoudil jsem, že Hamas úmyslně cílí [své útoky] na izraelské civilní obyvatelstvo. Rovněž jsem vyjádřil naději, že klid bude brzy obnoven, “napsal na Twitteru šéf Pentagonu.

Ruský židovský kongres uspořádá akci solidarity „S Izraelem proti terorismu“ 16. května v Moskvě v synagoze Memorial na Poklonnaja Gora. Podle tiskové služby se akce zúčastní prezident RJK Jurij Kanner , vrchní ruský rabín Berl Lazar , izraelský velvyslanec v Ruské federaci Alexander Ben-Zvi ., rabíni, diplomaté, vedoucí židovských organizací, kulturní osobnosti, mecenáši a osobnosti veřejného života.


Egypt, zprostředkující jednání mezi Izraelem a palestinskými radikály, usiluje o dočasné příměří v rámci přípravy komplexní dohody o příměří mezi stranami. „Egypt se snaží dosáhnout dočasného příměří v rámci přípravy komplexní dohody o příměří, která by měla zahrnovat závazek sledovat osadníky, ukončit konfiskaci palestinského majetku a systematické zabíjení a útoky na civilisty, a zároveň zajistit, aby se frakce zavázaly zachovat klid," uvedl zdroj.

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijme 17. května v Paříži egyptského prezidenta Abdala Fattaha Sísího. Vedoucí představitelé budou diskutovat mimo jiné o palestinsko-izraelském konfliktu, uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian .... „Egyptský prezident bude v pondělí ráno v Paříži, což mu jistě umožní výměnu názorů s prezidentem Macronem o konfliktu mezi Palestinou a Izraelem. Jsme ve skupině společných akcí společně s Egyptem, Německem a Jordánskem, abychom usnadnili obnovení dialogu,“ citovala ministra rozhlasová stanice Franceinfo.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)