Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Čína: Krizi okolo jaderné dohody zavinily Spojené státy!

Čína: Krizi okolo jaderné dohody zavinily Spojené státy!

Jednostranné stažení USA z íránské jaderné dohody je ignorací mezinárodních závazků, uvedl ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang.

Ilustrační foto
10. ledna 2020 - 10:10

Americký prezident Donald Trump dříve uvedl, že ručící země by měly odstoupit od Společného souhrnného akčního plánu pro íránský jaderný program a pracovat na nové dohodě. Samotný Washington oznámil své stažení z dohody 8. května 2018.

"Jednostranné stažení USA z jaderné dohody je ignorací mezinárodního práva a mezinárodních závazků, vyvíjení maximálního tlaku na Írán a bránění provádění dohody jinými stranami je hlavním důvodem krize kolem íránské jaderné dohody," citovala Shuanga RIA Novosti.

Zdůraznil, že eskalace situace na Blízkém východě je pro jadernou dohodu vážnou výzvou.

„Dosažení dohody bylo velmi obtížné, je to důležitý výsledek mnohostranného diplomatického úsilí, které bylo schváleno Radou bezpečnosti. Je to důležitý pilíř mezinárodního režimu nešíření (jaderných zbraní) a udržování míru a stability na Blízkém východě," řekl Geng Shuang.


Dodal, že mezinárodní společenství by mělo postupovat z dlouhodobého hlediska, pevně trvat na ochraně dohody a pomoci zmírnit situaci na Blízkém východě.

V roce 2015 šest (Velká Británie, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie) a Írán oznámily dosažení společného komplexního akčního plánu. Dohoda stanovila zrušení sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. Dohoda ve své původní podobě nepřežila ani tři roky: v květnu 2018 Spojené státy ohlásily jednostranné stažení a obnovení přísných sankcí proti islámské republice. Írán oznámil postupné snižování svých závazků vyplývajících z dohody.

Začátkem ledna 2020 Írán oznámil upuštění od „posledního klíčového omezení v jaderné dohodě, pokud jde o počet odstředivek“, a řekl, že „nyní neexistují žádná omezení pro práci íránského jaderného programu“. Současně má Teherán v úmyslu nadále spolupracovat s MAAE, jako předtím, a je připraven se vrátit ke splnění svých závazků v případě zrušení sankcí a zajištění zájmů Teheránu stanovených jadernou dohodou.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)