Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Čína odmítla vstup americké válečné lodi do přístavu Čching-tao!

Čína odmítla vstup americké válečné lodi do přístavu Čching-tao!

Čína v odpovědi odmítla v nadcházejících dnech žádost lodi amerického námořnictva, aby v příštích dnech připlula do přístavu Čching-tao, informovala RIA Novosti s odkazem na agenturu Reuters.

Ilustrační foto
28. srpna 2019 - 11:06

Podle zdroje agentury měla válečná loď dorazit do přístavu v neděli, ale Čína žádost zamítla. Rovněž poznamenal, že válečné lodě amerického námořnictva uskutečnily v Číně poslední návštěvy naposledy v roce 2017.

Zamítavý postoj Číny lze přičíst hned několika faktorům houstnoucího napětí se Spojenými státy. Především Čína považuje za „provokace“ případy, kdy americké námořnictvo proplouvá v blízkosti tzv. sporných ostrovů. Stejně tak olej do ohně přilévá určitá angažovanost Spojených států v nepokojích v Hongkongu. Peking proto počátkem měsíce zamítl návštěvu Hongkonku dvou lodí amerického námořnictva.


A zejména jde o obchodní válku, která mezi USA a Čínou pokračuje od roku 2018. Během této doby země ani jednou nevedly jednání, ve kterých by zaznamenaly pokrok při řešení obchodních sporů, ale v důsledku toho opět zvýšily dovozní cla na zboží druhé strany.

Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa poškodila globální růst a zvýšila obavy trhu, že by se světová ekonomika mohla dostat do recese.

K poslednímu zhoršení obchodního konfliktu došlo minulý pátek, kdy Čína oznámila svůj úmysl zavést od 1. září do 15. prosince dodatečná cla na dovoz amerického zboží ve výši 75 miliard dolarů ročně. Spojené státy v reakci na to oznámily, že Washington od 1. září ukládá clo na zboží z Číny ve výši 300 miliard dolarů, nikoli však 10%, jak bylo plánováno, ale 15%, navíc zvýšení o 250 miliard dolarů na skupiny zboží 1. října nebude činit 25%, ale 30% cla.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)