Čína provede zrcadlová opatření proti USA

zprávy

Čínská vláda v reakci na tlak Spojených států použije protiopatření. Oznámil to v úterý oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.

Čína provede zrcadlová opatření proti USA
Ilustrační foto
21. prosince 2021 - 10:30

Za tímto účelem ČLR nedávno přijala zákon o boji proti jednostranným sankcím.

„Spojené státy pod záminkou takzvaného problému porušování lidských práv v Sin-ťiangu uplatňují proti čínským představitelům nezákonné sankce. V souvislosti s takovými chybnými kroky americké strany se Čína rozhodla uplatnit vůči Spojeným státům zrcadlová opatření na základě zákona o boji proti zahraničním sankcím, “ uvedl diplomat.

Washington podle něj zanedbává základní principy rozvoje mezinárodních vztahů a ničí čínsko-americké vztahy.

„Takové akce jsou vážným zásahem do vnitřní politiky Číny. V tomto ohledu vyjadřujeme náš silný protest,“ dodal Zhao Lijian.Vztahy Pekingu se západními zeměmi se vyostřily na pozadí ochrany práv národnostních menšin v Číně. Západ obviňuje Čínu, že vytvořila síť nápravných táborů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně, kde je údajně zadržován až 1 milion Ujgurů, a využívá pracovní síly lidí, kteří se tam nacházejí.

Čínské úřady tyto informace opakovaně popřely. Na jaře letošního roku však kolektivně Západ zavedl nové sankce proti čínským představitelům, kteří se podle jejich názoru podílejí na porušování práv Ujgurů. To přimělo Čínu k odvetě.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 14%
transparent.gif transparent.gif
Ne 30%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 56%
transparent.gif transparent.gif