Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Čína Spojeným státům: A kdo potrestal vás za světovou krizi?

Čína Spojeným státům: A kdo potrestal vás za světovou krizi?

Čína odsuzuje pokusy USA přesunout odpovědnost za globální pandemii koronaviru na Peking a vyzývá je k tomu, aby tento problém nepolitizovaly.

Ilustrační foto
26. dubna 2020 - 06:20

Uvedl to zástupce čínského ministerstva zahraničních věcí Keng Šuang. Podle něj neexistuje důkaz, že virus má původ z rukou člověka nebo se šíří záměrně.

Donald Trump dříve uvedl, že Spojené státy americké vyšetřují okolnosti výskytu COVID-19 a pohrozil ČLR důsledky, pokud bude prokázána vina Pekingu. Odborníci ale poznamenávají, že neexistují žádné důkazy o zapojení Číny do šíření koronaviru. Analytici se navíc domnívají, že s pomocí této rétoriky chce majitel Bílého domu odvrátit pozornost veřejnosti od selhání jeho vlády v boji proti pandemii.

Čína se ohradila proti snahám Washingtonu svalit na Peking vinu za globální pandemii koronaviru. Uvedl to oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničních věcí Keng Šuang.

„Virus je společným nepřítelem celého lidstva, které může projevit svou tvář kdykoli a kdekoli na světě. Stejně jako ostatní státy i Čína trpěla úderem způsobený koronavirem. Je zraněnou stranou, nikoli škůdcem, a tím více není účastna v žádném spiknutí o šíření viru,“ zdůraznil diplomat.

Podle něj bude „nezodpovědné šíření“ takových teorií „jednotlivci ve Spojených státech“ pouze zasahovat do výzkumu a poškozovat spolupráci mezi čínskými a americkými vědci.

„Požadujeme, aby určití lidé ve Spojených státech respektovali fakta, vědu a mezinárodní veřejné mínění. Tito lidé by měli pochopit, že jejich nepřítel je virus, ne Čína,“ citovala zástupce čínského ministerstva zahraničí RT.

Kromě toho, jak zdůraznil Keng Šuang, neexistuje důkaz, že nový koronavirus byl vytvořen v laboratoři.

„Opakovaně jsme prohlašovali, že se jedná o vědecký problém, měli by ho studovat lékaři a vědci a nemělo to by být politizováno. V současné době je drtivá většina odborníků a vědců WHO pracujících v oblasti zdravotnictví, včetně z USA, přesvědčena, že neexistuje důkaz, že v laboratoři koronavirus COVID-19 byl vytvořen v laboratoři,“ uvedl zástupce čínského ministerstva zahraničí.

Keng Šuang také dodal, že vzhledem k hrozbě celosvětové zdravotní krize a pandemie by světové společenství mělo spolupracovat, spojovat síly a navzájem se nekritizovat, natož aby vyhlásilo vyšetřování a jakási odškodnění.

„Nepamatuji si, že takové metody byly použity ve světové praxi," řekl.

Zároveň oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí připomněl, že Spojené státy nenesly žádnou odpovědnost za pandemii prasečí chřipky nebo za globální hospodářskou krizi v roce 2008, která postihla celý svět.


„Když v roce 2009 v USA došlo k rozsáhlému výskytu chřipky H1N1, která se následně rozšířila do 214 zemí a regionů světa a vedla k smrti téměř 20 tisíc lidí, zaplatil někdo Americe odškodnění? Jak v jednom ze svých rozhovorů zdůraznil profesor Národní univerzity v Singapuru Ma Kaisho, finanční nestabilita, která začala v USA v roce 2008, vedla k bankrotu investiční banky Lehman Brothers nakonec ke globální finanční krizi - přiměl někdo zodpovídat se za důsledky své činnosti Ameriku?“ zeptal se Keng Šuang.

Americká obvinění

Připomeňme si, že 19. dubna prezident USA Donald Trump oznámil, že je třeba, aby byla Čína považována za zodpovědnou, pokud se objeví důkazy o tom, že země úmyslně přispěla k šíření infekce koronaviry.

„Pokud došlo k chybě, jedná se o chybu. Pokud však jednali vědomě, mělo by to mít důsledky,“ řekl Trump během briefingu.

Šéf Bílého domu také poznamenal, že USA vedou vyšetřování, aby zjistily okolnosti původu COVID-19.
Americké úřady se už dříve pokusily hodit zodpovědnost ČLR za vypuknutí koronaviru a šíření infekce po celém světě. Minulý týden šéf Pentagonu Mark Esper v rozhovoru pro Fox News uvedl, že Čína může v počátečním stádiu šíření viru jednat transparentněji a poskytovat více informací o jeho nebezpečnosti. Podle něj Peking stále skrývá některé informace o COVID-19.

Současně se v amerických médiích objevují materiály o laboratorním původu koronaviru. Novináři zejména předpokládali, že virus mohl uniknout z laboratoře Virologického institutu ve Wu-chanu. Institut však tyto konspirační teorie opakovaně odmítl. Vědci uvádějí, že lidstvo dosud nemá technologii nezbytnou pro umělé vytvoření takového viru.

Přes vysvětlení čínské strany navrhla řada kongresmanů ve Spojených státech získat od Pekingu miliardy dolarů na náhradu škody způsobené vypuknutím epidemie koronaviru. Vedoucí právního výboru Senátu USA Lindsay Graham je proto přesvědčen, že země postižené pandemií by měly škody fakturovat Pekingu. Členka výboru pro ozbrojené síly Senátu Marsha Blackburnová zase navrhla nevyplatit Pekingu část federálního vládního dluhu.

Podle prezidenta rusko-čínského analytického centra ANO Sergeje Sanakojeva však americký arzenál nemá mnoho nástrojů k „potrestání“ Číny, protože sankční omezení bude mít vliv především na americké společnosti působící na čínském trhu.

„Řada z těchto společností spolupracuje s Čínou a považuje takovou spolupráci za vzájemně výhodnou. A pokud budou zavedena jakákoli ekonomická omezení proti Pekingu, tak si Washington ve skutečnosti šlápne na ocas,“ uvedl analytik v rozhovoru pro RT.

Čínské orgány 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o vypuknutí neznámé pneumonie ve Wu-chanu (bylo to skutečně se zpožděním tří až čtyř týdnů, ale nikoliv až 20. ledna, jak tvrdí někteří čeští „odborníci“ – pozn. red.). Později odborníci zjistili, že původcem nemoci je nový koronavirus, který se pojmenoval SARS-CoV-2. 11. března označila WHO koronavirovou infekci COVID-19 za pandemii.

V současné době je toto onemocnění detekováno u pacientů ve více než 200 zemích. Podle WHO byla k 25. dubnu tato nemoc potvrzena celkem u více než 2,8 milionu lidí, z nichž zemřelo téměř 198 000. Spojené státy jsou na prvním místě na světě v počtu případů: bylo zjištěno více než 925 tisíc případů infekce a 52 tisíc mrtvých.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)