Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Čína: Třístranného formátu diskusí o zbraních se nikdy nezúčastníme!

Čína: Třístranného formátu diskusí o zbraních se nikdy nezúčastníme!

Čína se nikdy nezúčastní tzv. třístranných jednání o kontrole zbraní se Spojenými státy a Ruskem.Protože jaderný arzenál země je menší než jaderný arzenál Spojených států a Ruské federace, uvedl Keng Šuang, zástupce Čínské lidové republiky při OSN.

Čínská mezikontinentální raketa DF-41
18. října 2020 - 10:16

„Čína se nikdy a nezúčastní žádných závodů v jaderném zbrojení s žádným státem. Vzhledem k obrovským rozdílům v jaderném arzenálu Číny na jedné straně a USA a Ruska na straně druhé, očekávat, že se Čína zúčastní jakéhokoli trilaterální jednání o kontrole zbraní jsou nespravedlivá, nesmyslná a nereálná. Čína se těchto jednání nikdy nezúčastní,“ zdůraznil Keng na zasedání prvního výboru Valného shromáždění OSN zabývajícího se odzbrojením a mezinárodní bezpečností.

Dodal, že Peking nikdy v této věci nebude souhlasit s použitím vydírání proti ČLR. „Odmítnutí Číny účastnit se takzvaných třístranných jednání o kontrole zbraní však neznamená, že Čína ... odmítá účastnit se procesu jaderného odzbrojení,“ uvedl diplomat.

Připomněl, že Čína původně prosazovala úplný zákaz a následnou eliminaci jaderných zbraní a také oznámila svou politiku nepoužití jaderných zbraní jako první.


Podle něj je Čína připravena účastnit se zásadního dialogu o strategické stabilitě se stranami na základě vzájemného respektu a bude se i nadále účastnit procesu kontroly zbraní v rámci OSN a pěti stálých členů Rady bezpečnosti.

Keng Šuang také uvedl, že Spojené státy se staly největší hrozbou pro globální strategickou bezpečnost a stabilitu. „V posledních letech Spojené státy pokračovaly v odstoupení od mezinárodních smluv, což podkopává mnohostrannou a dvoustrannou kontrolu zbraní,“ poukázal diplomat.

USA investují biliony dolarů do modernizace své jaderné triády a zvýšení rozsahu svého jaderného zastrašování, poznamenal.

„Neomezený vývoj a rozmístění globálního systému protiraketové obrany USA, stejně jako pokusy o rozmístění pozemních raket středního a krátkého doletu v asijsko-tichomořském prostoru a Evropě, podkopávají regionální mír a bezpečnost a podkopávají globální strategickou stabilitu. Čína je hluboce znepokojena a vyzývá USA, aby přestaly s rozmísťováním (raket),“ řekl Keng Šuang.

Podle něj budou-li USA pokračovat v této cestě, Čína v případě potřeby přijme rozhodná protiopatření na ochranu svých národních zájmů.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)