Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Čína varuje USA: Zastavte šílenou provokaci!

Čína varuje USA: Zastavte šílenou provokaci!

Čína ve čtvrtek 7. ledna pohrozila prohlášením, že přiměje USA zaplatit „vysokou cenu“, pokud její velvyslankyně při OSN Kelly Craftová odjede na Tchaj-wan, jak ohlásilo ministerstvo.

Kelly Craftová, velvyslankyně USA při OSN
30. listopadu 1999 - 00:00

„USA zaplatí za svůj špatný čin velkou cenu. Zastavte šílenou provokaci, přestaňte vytvářet nové obtíže pro čínsko-americké vztahy a spolupráci obou zemí v rámci OSN, “ uvádí se v prohlášení čínské mise při OSN.

Čína je „pevně proti“ této návštěvě a žádá USA, „aby nešly dále špatnou cestou“, dodává čínská deklarace, která připomíná, že existuje pouze jedna Čína a že Tchaj-wan je pouze jednou provincií.

Ve svém prohlášení ve čtvrtek večer americká mise při OSN uvedla, že cesta Kelly Craftové na Tchaj-Wan  se uskuteční od 13. do 15. ledna. Během setkání bude americká velvyslankyně jednat s tchajwanskými představiteli a členy diplomatické komunity, uvedla mise. Bude se zasazovat o přítomnost Tchaj-wanu v „mezinárodním prostoru“ a přednese projev 14. ledna v Institutu diplomacie a mezinárodních záležitostí „o tchajwanských  působivých příspěvcích ke globální komunitě a významu smysluplné a široké účasti Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích , “ uvádí se v prohlášení.


Čínská národní agentura Xinhua ve svém prohlášení ve čtvrtek kritizovala plán velvyslankyně USA na návštěvu OSN a uvedla, že poruší tak čínskou suverenitu. V loňském roce, navzdory odporu Pekingu, administrativa Donalda Trumpa již poslala úředníky na Tchaj-wan uprostřed bouřlivých sporů mezi USA a Čínou v oblasti obchodu, bezpečnosti a lidských práv.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?