Svátek má: Anastázie

Zprávy

Velikost textu:

Čína vojenským cvičením v Tonkinském zálivu vysílá varovný signál USA

Čína vojenským cvičením v Tonkinském zálivu vysílá varovný signál USA

Čínské námořnictvo provede tento týden vojenské cvičení v Tonkinském zálivu jako varování ohlášené americké skupině válečných lodí plujících do Jihočínského moře.

Část čínského námořnictva
27. ledna 2021 - 10:37

Čína oznámila tento týden plány na pořádání vojenských cvičení v Jihočínském moři, pouhé dny poté, co Pentagon potvrdil, že skupina amerických lodí pod vedením letadlové lodi USS Theodor Roosevelt vstoupila do sporných vod v operaci „svobody moří“ a po předchozích čínských porušení  vzdušného prostoru Tchaj-wanu.


Peking, rozhořčený nad americkým napínáním svalů na jeho vlastním dvorku, bude pořádat cvičení v Tonkinském zálivu, ale také v době konání kongresu nejvyšších představitelů komunistické strany Vietnamu,  kteří budou vybírat  nového vůdce Vietnamu.
 
Oznámení vydané čínskou správou námořní bezpečnosti „zakazovalo vstup do části vod v Tonkinském zálivu západně od poloostrova Leizhou v jihozápadní Číně od 27. ledna do 30. ledna“, ale blíže nespecifikovalo kdy se cvičení uskuteční nebo v jakém rozsahu.

Nové oznámení o cvičení bylo vydáno poté, co v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian obvinil USA.

„Pro regionální mír a stabilitu není dobré, aby USA často posílaly vojenské lodě a letadla do Jihočínského moře, aby předvedly své svaly," řekl Zhao.
 
„Žádáme americkou stranu, aby se vážně řídila principem jedné Číny a třemi společnými komunikacemi mezi Čínou a USA, obezřetně a řádně řešila otázky spojené s Tchaj-wanem a nevysílala žádné špatné signály k nezávislosti Tchaj-wanu, aby nedošlo k poškození vztahů mezi Čínou a USA a míru,“.Mezitím Tchaj-wan několikrát vyslal do vzduchu stíhačky v reakci na čínské vzdušné provokace, mimo jiné o víkendu několik čínských bombardérů provádělo simulovaný nálet.

Přítomnost letadlové lodi USS Roosevelt v této oblasti zcela jistě ještě zkomplikuje situaci a přiblíží obě strany k přímému vojenskému konfliktu.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)