Čína vypustila stíhacího predátora. Má drtit neviditelné letouny USA

zprávy

Čínský prototyp J-36 vyvolal pozornost světových médií jako možný průlom v oblasti šesté generace bojového letectva. Se třemi motory, pokročilou stealth technologií a schopností nést hypersonické zbraně má potenciál stát se nejen prvním skutečně neviditelným bitevním bombardérem, ale také zbraní, která určuje nové paradigma budoucích válek.

Čína vypustila stíhacího predátora. Má drtit neviditelné letouny USA
Prototyp čínské stíhačky J-36
9. června 2025 - 06:03

Zatímco Spojené státy americké stále vyvíjejí své koncepty nové generace bojových letounů jen na papíře, Čína podle nejnovějších informací již intenzivně testuje svůj prototyp letounu J-36. Ten by mohl být prvním plně funkčním „stealth“ bojovým bombardérem šesté generace. Server China.com cituje vojenské experty a komentátory, podle nichž je vývoj J-36 přímým důsledkem toho, že Čína už nemá možnost jednoduše kopírovat americké postupy, a místo toho je nucena vydat se vlastní cestou.

Zejména proto je J-36 považován za vysoce riskantní, ale zároveň přelomový projekt. Neexistuje totiž žádný západní vzor, kterým by se vývojáři mohli řídit, jako tomu bylo v předchozích generacích.

Fotografie z nedávného testování J-36 naznačují, že jde o masivní letoun s charakteristickým bublinovým překrytem kabiny a dvojicí pilotů vedle sebe. Toto rozvržení podle vojenského serveru „The War Zone“ silně napovídá, že jde o těžký taktický stroj s dlouhým doletem a silným zaměřením na útočné operace. K tomu přispívá i velký trup, který umožňuje nést rozsáhlou výzbroj, zejména střely s dlouhým doletem a hypersonické zbraně.

Podle zdrojů se jedná o první čínský bojový letoun s třemi motory, což umožňuje nejen vyšší tah a rychlost, ale především stabilní dodávku energie pro pokročilou avioniku a výkonné radarové systémy, včetně L-pásmového radaru schopného detekovat „neviditelné“ letouny. To znamená, že J-36 by mohl fungovat jako nezávislá úderná platforma bez potřeby doprovodu letounů AWACS.


Současné konflikty (Ukrajina–Rusko, Indie–Pákistán) potvrzují, že budoucnost leteckých bojů se přesouvá do oblasti „ultradlouhého dosahu“. Moderní střely jako ruské R-37M dokážou zasahovat cíle na vzdálenost přes 300 km. V takovém prostředí klasický „dogfight“ prakticky vymizel.

Šestá generace letounů, a s ní i J-36, musí tedy splňovat tři hlavní parametry, tedy schopnost úplného skrytí díky pokročilému stealth designu, schopnost působit bez podpory AWACS díky vlastním radarovým a senzorovým systémům a v neposlední řadě nesení superdlouhého arzenálu včetně střel typu PL-17 s doletem přes 300 km.

J-36 podle dostupných informací všechny tyto požadavky splňuje a k tomu navíc přidává ještě velký vnitřní prostor, který by mohl být využit jak pro zvýšení doletu, tak i jako nosič těžkých zbraní typu „loitering munition“, nebo budoucích energetických zbraní.

Americká šestá generace letounů, označovaná jako F-47, je dosud ve fázi konceptuálního vývoje. Zatímco USA sází na propojení pilotovaných a bezpilotních letounů v rámci systému NGAD (Next Generation Air Dominance), Čína se zřejmě rozhodla pro robustní pilotovaný systém, který může v případě potřeby fungovat autonomně.

To vytváří asymetrii ve vývojových strategiích, kdy se USA orientují na síťově propojené systémy, zatímco Čína zkouší maximalizaci schopností jedné univerzální platformy.

Psali jsme:

Článek připomíná příklad amerického letounu F-4 Phantom, který byl na papíře technologickým zázrakem, ale v praxi selhával kvůli špatnému pochopení podmínek moderního boje. Chybějící kanón, přílišné spoléhání na rakety a nedostatek obratnosti vedly k problémům zejména ve válce ve Vietnamu. Tato lekce je důvodem, proč je každý nový letoun dnes stavěn s důrazem na flexibilitu a vícerozměrné použití.

Zatím nelze s jistotou říci, zda J-36 bude skutečně prvním „neviditelným bojovým bombardérem“ světa. Vzhledem k jeho výbavě a konstrukci je však jisté, že jde o víc než jen další stíhačku. Spíše o letecký predátor, který může způsobit převrat ve způsobu, jakým jsou vedeny války ve vzduchu, a ukázat, že šestá generace není jen pokračováním té páté, ale zcela novým začátkem.

(Chmelík, China.com, obr.: aiko)


Anketa

Souhlasíte s rozhodnutím prezidenta Pavla, že jmenoval do funkce ministryně spravedlnosti místopředsedkyni ODS Evu Decroix?

Ano 8%
transparent.gif transparent.gif
Ne 83%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 9%
transparent.gif transparent.gif