Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Čínské letectvo v novém klipu útočí na US základny

Čínské letectvo v novém klipu útočí na US základny

Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) zveřejnila nové promo video svého letectva, ve kterém opět prokázala svou lásku k hollywoodským akčním filmům, píše South China Morning Post.

Ilustrační foto
22. září 2020 - 07:20

Někteří pozorovatelé si všimli, že některé záběry z videa vzdušných sil ČLOA, které ukazují simulované bombardování americké vojenské základny v Pacifiku, jsou velmi podobné scénám z filmu Hurt Locker and The Rock, který získal v roce 2008 cenu Americké akademie. Rock 1996 se Seanem Connerym a Nicolasem Cageem. Předpoklad potvrdil zdroj blízký čínské armádě, uvádí noviny.

Osoba, která si přála zůstat v anonymitě, řekla pro South China Morning Post, že agentura pro veřejné záležitosti ČLOA si často „půjčuje“ záběry z hollywoodských trháků, aby svým videím dodala zábavu. „Téměř všichni zaměstnanci oddělení vyrůstali na hollywoodských filmech,  takže si myslí, že americké válečné filmy jsou nejlepším obrazem," uvedl zdroj.

Podle něj čínské armádě nehrozí žádné stížnosti na porušení autorských práv, protože „zapůjčeno“ bylo pouze několik sekund materiálu.

Jak článek připomíná, v roce 2011 představil čínský státní kanál CCTV film o cvičeních ČLOA, ve kterém bylo možné vidět také záběry z hollywoodského akčního filmu. V té době byly „vypůjčeny“ scény z filmu Top Gun z roku 1986 s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Hongkongský vojenský analytik Song Zhongping věří, že samotní Číňané se pravděpodobně nebudou obávat původu velkolepých záběrů - mnohem více se zajímají o hlavní myšlenku videa. A spočívá ve skutečnosti, že ČLOA nikdy nedovolí cizí zásahy v tchajwanské otázce.

Podle videa zveřejněného v sobotu 19.září jsou čínské bombardéry Xian H-6K vysílány do tichomořské oblasti a střílejí na námořní základnu, podobně jako jeden z amerických cílů na ostrově Guam.

ČLOA se nezaměřuje jenom na Guam. USA mají také strategické bombardéry na řadě dalších základen v asijsko-pacifickém regionu, včetně Japonska, “ poznamenává Sun Zhongping.Podle South China Morning Post se za poslední týden v tchajwanské identifikační zóně protivzdušné obrany často objevovaly čínské Xian H-6Ks. Vedoucí místní správy Tsai Ing-wen dokonce obvinil Peking ze snahy „zastrašit“ . Tchajwanská armáda celkem spatřila poblíž svých hranic 37 vojenských letadel ČLOA.

„Peking by měl být zdrženlivý a ukončit takové provokativní akce. Vojenská aktivita pevninské Číny je jedním z problémů ve vztazích mezi Tchaj-pej a Pekingem, ale zároveň je to problém i z hlediska regionální bezpečnosti, “ uvedla Tsai Ing-we, tchajwanská prezidentka.

Anthony Won Tong z Macaa poznamenal, že video ČLOA ukazuje letku Xian H-6K se sídlem v oblasti Lanzhou v provincii Gansu na severozápadě země. Právě tyto síly se během studené války „staraly“ o bývalý Sovětský svaz.

Drew Thompson, bývalý úředník Pentagonu, který pracoval s Čínou a Tchaj-wanem, tvrdí, že propagandistické video ČLOA slouží jako „varování“ všem zemím v zóně čínského letectva: Čína je „připravena použít k urovnání konfliktů sílu“.

Jak zdůrazňuje South China Morning Post, video bylo zveřejněno během návštěvy státního podtajemníka USA Keitha Kraka na Tchaj-wanu.


(rp,prvnizpravy.cz,southchinamorningpost,foto:arch.)