Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Čínské ministerstvo zahraničí: Rozhodnutí Haagu je nezákonné!

Čínské ministerstvo zahraničí: Rozhodnutí Haagu je nezákonné!

Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že rozhodnutí Haagského soudu z roku 2016 o Jihočínském moři je nezákonné, informoval zpravodajský portál CGTN.

Ilustrační foto
13. července 2021 - 11:30

„Čína nikdy neuznala a neuzná rozhodnutí Haagského tribunálu o Jihočínském moři v roce 2016,“ reagovalo čínské ministerstvo zahraničí na prohlášení amerického ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, v němž naléhá na Peking, aby dodržoval své závazky vyplývající z mezinárodního práva.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian uvedl, že: „Soudní rozhodnutí o Jihočínském moři porušuje zásadu státního souhlasu. Tribunál překročil svůj mandát a vydal nezákonné rozhodnutí. Učinil vážné chyby při posuzování faktů a uplatňování zákonů, porušil Úmluvu OSN o mořském právu a mezinárodní právo. Toto rozhodnutí je nezákonné a neplatné.“


Čínská armáda v pondělí oznámila nelegální vstup amerického torpédoborce do čínských vod poblíž Xisha Islands v Jihočínském moři. Mluvčí Jižního bojového uskupení Čínské lidové osvobozenecké armády uvedl, že akce americké strany narušují územní suverenitu a bezpečnost Číny, představují hrozbu pro mír a stabilitu v regionu a vážné porušení mezinárodního práva a základních norem mezinárodních vztahy.

Ve Spojených státech naopak tvrdili, že torpédoborec hájil práva a svobodu plavby.

(rp,prvnizpravy.cz,eadailky,cgtn,foto:arch.)