Svátek má: Rostislav

Zprávy

Velikost textu:

Čínský další krok k dobytí vesmíru - odpal těžké rakety „Čangženg-5"!!

Čínský další krok k dobytí vesmíru - odpal těžké rakety „Čangženg-5"!!

Úspěšné vypuštění nejsilnější čínské nosné rakety „Čangženg-5“ („Velký pochod 5“) a komunikačního satelitu Šijian-20, oznámilo Národní kosmické řízení ČLR.

Ilustrační foto
28. prosince 2019 - 10:15

Povedený start čínské těžké rakety jen dokazuje cílevědomou snahu Číny zvládnout kosmický prostor, což na Západě, zejména ve Spojených státech, vyvolává zřetelné znepokojení.

Raketa odstartovala v pátek z kosmodromu Wenčang v Hainanu a asi po 2220 sekundách vystoupal satelit na danou orbitu s parametry 192 kilometrů (perigea) 68 tisíc kilometrů (apogea).

„Mise byla úspěšná,“ uvedla agentura ve svém prohlášení.

„Čangženg 5“ je momentálně nejsilnějším čínským raketovým nosičem nové generace. Jeho výška je 56,97 metrů, průměr hlavní části činí pět metrů a počáteční hmotnost je 870 tun. Je schopen umístit 25 tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země a až 14 tun na geostacionární přechodnou oběžnou dráhu. Jako palivo se pro „Čangženg-5“ používá kapalný kyslík a kapalný vodík.

Raketový nosič „Čangženg-5“ hraje zásadní roli v budoucnosti čínského programu letů s posádkou a průzkumu vesmíru. Poprvé bylo vypuštění „Čangženg-5“ se odehrálo 3. listopadu 2016 a bylo úspěšné, ale během druhého startu v roce 2017 došlo k havárii v důsledku poruch v motoru prvního stupně, což mělo za následek ztrátu komunikačního satelitu „Šijian-18“.


Komunikační satelit „Šijian-20“ o hmotnosti asi 8 tun byl první čínskou kosmickou lodí založenou na nové platformě DFH-5. Podle kosmického řízení je v tuto chvíli nejtěžší a nejpokročilejší satelit v Číně na této oběžné dráze. S jeho pomocí se plánuje provádět řadu experimentů, a to i s komunikací, včetně testů polymerů s „paměťovým efektem“.

Příští rok se plánuje použití „Čangženg-5“ ve třech nejdůležitějších misích čínského vesmírného programu. Bude muset dodat sondu Čang'e-5 na Měsíc, aby shromáždila vzorky měsíční půdy, po které by se sonda měla vrátit na Zemi. Druhou misí bude vypuštění prvního čínského roveru na povrch Rudé planety a třetí - vypuštění základního modulu Tianhe na oběžnou dráhu pro výstavbu čínské vesmírné stanice.

Pro rodinu raket "Čangženg" byla tato mise 323 v řadě a toto byl poslední letošní kosmický start Číny do vesmíru.

Čína nedávno rovněž oznámila, že v roce 2030 hodlá testovat supertěžkou raketu „Velký pochod 9“. Budoucí čínská raketa bude moci vynášet na nízkou orbitu 140 tun nákladu a nebude mít patrně konkurenta.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)