Svátek má: Ingrid

Zprávy

Velikost textu:

Čínští analytici: Čína ekonomicky překoná USA do roku 2032!

Čínští analytici: Čína ekonomicky překoná USA do roku 2032!

Ekonomika ČLR předběhne americkou a do roku 2032 se stane největší na světě i přes pokračující „obchodní válku“, uvádí se ve zprávě odborníků z čínského vládního Centra pro rozvojový výzkum.

Čínské město Šanghaj
7. září 2020 - 10:16

Podle deníku South China Morning Post se analytici Centra domnívají, že růst střední třídy a rozvoj sektoru služeb umožní Číně udržet dostatečně vysokou míru růstu. Podle odborníků bude Čína zároveň čelit řadě výzev, včetně stárnutí populace a zvyšování sociální nerovnosti.

Čínští vědci předpovídají, že Čína předběhne Spojené státy a do roku 2032 se stane největší ekonomikou na světě, a to navzdory pokračujícímu zhoršování vztahů s Washingtonem, uvádí South China Morning Post s odvoláním na zprávu think-tanku Center for Development Research (CIR).

Podle SCMP dospěla skupina analytiků ze střediska pracujícího pod Státní radou ČLR, nejvyšším výkonným orgánem Číny, k závěru, že konflikt mezi Říší středu a Spojenými státy se v příštích pěti letech ještě více zhorší a Washington ve snaze zpomalit vývoj čínské ekonomiky může přijmout i ta nejextrémnější opatření až do konfiskace u Čína amerických cenných papírů, což donutí ostatní země zavést technologické embargo proti Pekingu a jeho vyloučení z platebního systému v dolarech. Podle odborníků však ani tyto faktory nebudou brzdit ekonomický růst Číny a do roku 2025 vzroste podíl její na světovém HDP ze současných 16,2 na 18,1%, zatímco podíl USA klesne ve stejném období ze 24,1 na 21,9%.

Jak je uvedeno ve zprávě CIR, ačkoli ekonomický růst Číny v příštích pěti letech poklesne ze současných 6,1 na 5–5,5%, HDP na obyvatele, poroste a do roku 2024 může dosáhnout 14 tisíc dolarů, kvůli čemuž se země přesune z kategorie zemí s průměrným příjmem až do úrovně vysokých příjmů. Ve výsledku se analytici domnívají, že čínská ekonomika předběhne EU v roce 2027 a USA do roku 2032, píše SCMP.


Jak připomíná publicista publikace, podobné stanovisko již minulý měsíc vyjádřil profesor Pekingské univerzity a bývalý hlavní ekonom Světové banky Justin Yifu Lin, který uvedl, že čínská ekonomika do roku 2030 překoná americkou. Jiní odborníci se mezitím domnívají, že Čína nemusí vůbec zvítězit: například Yi Fuxian, vedoucí výzkumný pracovník na univerzitě ve Wisconsinu v Madisonu, vyjádřil názor, že Čína nebude v dohledné budoucnosti schopna předběhnout Ameriku kvůli stárnutí populace, a bývalý ministr obchodu Chen Deming v Číně varoval úřady v dubnu 2019, že by neměly „předem předpokládat, že z nás nakonec bude jednička“.

Poradenská společnost Capital Economics ve své zprávě zveřejněné v lednu letošního roku uvedla, že probíhající proces deglobalizace oslabí čínské ekonomické výhody v příštích letech, a rozšířený názor, že Čína může předjet USA, se podle materiálu SCMP ukáže jako klam. Jak však zdůrazňuje publicista publikace, světem již od ledna otřásly vážné změny, počínaje koronavirovou pandemií a konče prudkým zostřením konfliktu mezi ČLR a USA, a proto je stále obtížnější předvídat, jak se bude vyvíjet světová ekonomika.

Jak zdůrazňují odborníci CID ve své zprávě, podoba světové ekonomiky projde v příštích letech dramatickými změnami, protože státy a nadnárodní korporace v procesu vytváření hodnotových řetězců budou stále více zohledňovat faktor „bezpečnosti“ a světová ekonomika se nakonec rozpadne na tři velké bloky s centry v Severní Americe, Evropě a Číně.

Podle čínských analytiků bude jedním z nejdůležitějších faktorů ekonomického růstu pro ČLR digitální ekonomika a sektor služeb, které v blízké budoucnosti porostou: zejména se podle prognóz odborníků podíl výrobního sektoru na HDP země do roku 2025 sníží na 35% z 39 % v roce 2019 a podíly sektoru služeb a digitální ekonomiky za stejné období vzrostou z 53,9 na 60% a ze 6 na 11%. Svou roli sehraje také rychlý nárůst velikosti střední třídy v Řísi středu - podle CIR vzroste ze 400 milionů lidí v roce 2018 na 560 milionů v roce 2025.

Odborníci zároveň poznamenávají, že čínské ambice vytvořit silný vnitřní trh v rámci strategie „dvojího oběhu“, kterou v květnu vyhlásil prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching, zpomalí vážný rozdíl v úrovni blahobytu mezi občany země, který nadále roste, uvádí SCMP. Analytici také uznávají problém stárnutí populace: podle jejich názoru bude do roku 2025 každý pátý obyvatel Číny starší šedesáti let a počet obyvatel v produktivním věku v zemi se sníží o 20 milionů lidí, což nejen zvýší náklady na mzdy, ale také zvýší zátěž pro státní rozpočet v souvislosti s nutností vyplácet důchody a poskytovat zdravotní péči.

Jak bylo v materiálu SCMP zdůrazněno, zprávu CIR vedl čínský vládní ekonom Cheng Changsheng, který se minulý týden zúčastnil sympozia o ekonomické a sociální budoucnosti země organizovaného Si Ťin-pchingem v rámci přípravy na 14. pětiletý plán Pekingu. Podle publikace, i když Cheng na akci nemluvil, úřady pravděpodobně při vypracovávání plánů a strategií zohlední zjištění jeho týmu odborníků.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)