Svátek má: Richard

Zprávy

Velikost textu:

Čínští odborníci: Ruské hyperzvukové střely Američané nesestřelí!

Čínští odborníci: Ruské hyperzvukové střely Američané nesestřelí!

Hypersonické zbraně mají oproti jiným řízeným střelám zjevné výhody a jsou schopny vyhovět ruským potřebám modernizace výzbroje, píše list Žen minž-pao.

Odpal hyperzvukové střely "Zirkon"
26. března 2020 - 10:16

Hyperzvukové střely vyvíjejí jak Rusko, USA, Čína tak Japonsko. Nicméně ruský vývoj se dostal nejdále, což v Číně ocenili.

Autoři publikace upozorňují na vysokou přizpůsobivost hypersonických raket. „Zirkony“ mohou být vybaveny malé raketové lodě, malé hlídkové lodě, korvety, torpédoborce, velké protiponorkové lodě, jaderné křižníky a ponorky. Odborníci si jsou jistí, že to snižuje náklady na logistiku a výrobu.

Dalším rysem „hyperzvuku“ je dosah a rychlost. Autoři materiálu věří, že tyto vlastnosti zvyšují přesnost střel.

Odborníci zaznamenali potenciál hypersonických nejaderných zbraní: může udeřit kdekoli na světě. Tyto střely létají složitějšími způsoby než balistické, což způsobuje větší potíže při jejich zachycení. Autoři publikace zvláště upozornili na raketu „Avangard“, jejíž maximální rychlost přesahuje první kosmickou.

„To může výrazně zkrátit dobu varování před raketovým útokem a nedovolí americkým systémům THAAD, Patriot a GMD zachytit raketu," uvádí v novinách.

Kromě toho odborníci zaznamenali odolnost „Avangardu“ vůči vysokým teplotám a korozi.


V roce 2018 představil ruský prezident Vladimir Putin ve zprávě Federálnímu shromáždění hypersonické zbraňové systémy - „Avangard“ a „Kinžal“. Později se informovalo o ruském vývoji hypersonické rakety „Zirkon“.

Hypersonická hlavice „Avangard“ je schopna rychlosti až 20krát vyšší než rychlost zvuku. Podle strategických raketových sil je první pluk vyzbrojený strategickým raketovým systémem s nadzvukovou křídlatou jednotkou „Avangard“ rozmístěn u Jasnenské raketové divize (oblast Orenburg).


Hypersonická raketa „Kinžal“ zaručuje, že překoná všechny stávající systémy protivzdušné obrany a protiraketové obrany a dodá jaderné a konvenční hlavice až do vzdálenosti dvou tisíc kilometrů. Později se ukázalo, že modernizované stíhací stíhačky MiG-31K budou vybaveny novými raketami. Na začátku roku 2019 bylo oznámeno, že piloti vypustili tyto rakety a zasáhli cíle ve vzdálenosti tisíce kilometrů.

Hypersonická raketa „Zirkon“ bude mít rychlost devíti Machů (devětkrát vyšší než rychlost zvuku) a dolet více než tisíc kilometrů. „Zirkony“ plánuje Rusko vyzbrojit hladinové a ponorkové lodě - budoucí i ve výstavbě. Tyto střely mohou být například vybaveny korvety projektu 20385 „Gremjavščij“, které se staví pro severní flotilu.

(kou, prvnizpravy.cz, people.cn, foto: arch.)