Čínští vojáci dorazili do Běloruska

zprávy

Čínský vojenský personál dorazil do Běloruska. V zemi sousedící s Ukrajinou povedou protiteroristická cvičení.

Čínští vojáci  dorazili do Běloruska
Ilustrační foto
7. července 2024 - 06:20

Informuje o tom běloruské ministerstvo obrany, které zveřejnilo fotografie z letiště, kde letadlo z Číny přistálo.

Protiteroristická cvičení jsou naplánována od 8. do 19. července.

Nutno podotknout, že tento týden vstoupilo Bělorusko do Šanghajské organizace spolupráce (SCO), do které kromě Číny patří i Rusko a další státy. Jednou z oblastí činnosti SCO je vojenská pomoc.

Shanghai Cooperation Organization (SCO) je euroasijská politická, ekonomická a bezpečnostní organizace založená v roce 2001. Mezi její hlavní cíle patří podpora regionální bezpečnosti, boj proti terorismu, extremismu a separatismu a posilování hospodářské spolupráce a rozvoje mezi členskými státy. SCO původně vytvořily Čína, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán a od té doby se rozrostla v jednu z největších regionálních organizací na světě. Mezi členské státy nyní patří Čína, Indie, Rusko, Pákistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Írán (od července 2023) a Bělorusko (od července 2024).


Předtím běloruský prezident Lukašenko slíbil, že na hranicích Běloruska nedojde k žádným střetům s ukrajinskou armádou .

Tak komentoval běloruský prezident zprávy svých generálů o kumulaci ozbrojených sil Ukrajiny na hranici s Běloruskem. Lukašenko poznamenal, že „NATO nechce ukončit válku na Ukrajině a chce zatáhnout Bělorusko do nepřátelství“. Zároveň ale ujistil, že to nedovolí.

Rusko a Bělorusko zahájily druhou etapu společných taktických jaderných cvičení.

V první fázi procvičovali příjem a nakládání jaderné munice pro Iskandery a Kinžaly s dalším skrytým postupem do určené oblasti v rámci přípravy na starty.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:strana.)


Anketa

Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?