Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Demokraté musí připustit tři pravdy o Trumpovi!

CNBC: Demokraté musí připustit tři pravdy o Trumpovi!

Pokud demokratičtí představitelé očekávají, že vyhrají příští prezidentské volby v USA, měli by přijmout tři jednoduché a logické argumenty, uvedl publicista CNBC Jake Novak.

Ilustrační foto
20. ledna 2020 - 11:04

Musí souhlasit s tím, že Trump obsadil Bílý dům bez pomoci Ruska, uznat ekonomické úspěchy, kterých s ním byby dosaženy a vzdát se očerňování jeho příznivců, sdělil novinář.

Existují tři jednoduchá fakta, která musí demokratičtí prezidentští kandidáti připustit, pokud doufají, že se dostanou do Bílého domu, napsal publicista CNBC Jake Novak. Varoval, že po jeho radě nebude snadné, ale „bez problémů nemůžete chytit rybu z rybníka“.

Trump neukradl volby 2016
 
Skutečnost, že Trump vyhrál prezidentský závod poctivě, je pro demokraty stále „nejhorší pilulkou“. Více než dva roky měli velké naděje ve vyšetřování zvláštního žalobce Roberta Muellera.
 
Svědčí to o tom, že příliš mnoho příznivců a zástupců Demokratické strany věří, že Donald Trump se ujal úřadu pouze proto, že mu Rusko „nějak pomohlo podvádět“. I po zveřejnění Muellerovy zprávy, která nepotvrdila tuto interpretaci událostí, ji i nadále pravidelně propagují, uvedl autor článku.
 
Vyzývá Demokraty, aby přiznali, že znovu riskují prohru s Trumpem, pokud budou pokračovat v takového příběhu. Ve sportu i v politice je nejhorším způsobem, jak se s porážkou vyrovnat, je ujišťovat se, že jste ve skutečnosti neprohráli, aby váš tým nemusel vylepšovat ani měnit taktiku, aby vyhrál příště.
 
Celou tu dobu a energii, kterou demokraté vložili do „ruského vlivu“ a obvinění, mohli využít k získání podpory voličů v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že „posedlost spiknutím“ pouze zhoršila situaci Trumpových odpůrců v těchto státech. „Je čas zbavit se s iluzí o ukradených volbách," vyzval Novak.
 
Růst ekonomiky pod Trumpem pocítí dokonce „malí lidé“
 
Demokraté jsou americkými voliči ať už zaslouženě či nikoli považováni za ochránce chudých. Díky tomu se této straně podařilo vyhrát téměř všechny hlavní volby.
 
Problém Demokratické strany spočívá v tom, že posílení americké ekonomiky pociťuje nejen Wall Street, ale i obyčejní Američané. Podle statistik v procentech rostou příjmy běžných zaměstnanců rychleji než příjmy vrcholového managementu, upozornil autor.
 
Z ekonomického hlediska však pro demokraty není všechno ztraceno kvůli obtížně řešitelnému problému lékařské péče, který stále narůstá. Zastánci obou stran označují tento problém za jeden z nejdůležitějších.
 
Tento problém zůstává akutní a kandidát z Demokratické strany může významně zvýšit hodnocení, pokud přitáhne pozornost veřejnosti k myšlence snížit náklady na zdravotní pojištění. Tuto příležitost samozřejmě může využít i prezident Trump, takže demokraté by si měli pospíšit, doporučil Novak.

 
Je na čase, aby demokraté zastavili očerňování voličů
 
I člověk se slabou představou americké historie by měl vědět, že americká politika byla vždy „špinavým“ byznysem. Abychom tomu porozuměli, měli bychom si jen přečíst o prezidentských volbách v roce 1800, v nichž John Adams a Thomas Jefferson soutěžili, zdůraznil novinář.
 
Řekl však, že tato „špína“ byla účinná pouze v případě, když byla použita proti konkurenčnímu kandidátovi nebo straně. Jedním z pravidel, které každý prominentní americký politik dodržoval, je nikdy nekritizovat příznivce svého protivníka.
 
Dnes je toto pravidlo stále více porušováno, a ve většině případů demokraty. Nejzajímavějším příkladem je prohlášení Hillary Clintonové, která během kampaně v roce 2016 označila voliče Trumpa za „skupinu nedůstojných lidí“.


Od té doby demokratičtí prezidentští kandidáti a jejich příznivci nadále opakují tuto chybu. Liberální režisér Michael Moore řekl, že dva ze tří bílých mužů hlasovali pro Trumpa v roce 2016, a proto dva ze tří bílých mužů jsou „špatní lidé“, kteří „by se měli bát“. Bývalý moderátor CBS Dan Rater nedávno označil příznivce současného prezidenta za „kulturisty“ a zazněl v řadě předních médií, včetně CNN.
 
Pokud má Národní výbor demokratické strany pravomoc ukončit takové poznámky ze strany svých prezidentských kandidátů a jejich příznivců, měl by je hned použít. Linie chování „považujeme vás za tupce, nenávidíme a bojíme se vás, a nyní pro nás hlasujte“ nikdy nefungovala jednoduše proto, že v zásadě nemůže fungovat, poukázal autor článku (je zajímavé, že se něco podobného - osočování voličů -  vyskytuje i v České republice - pozn. red.)

Podle jeho názoru se všechny tři argumenty, které citoval ve svém článku, mohou zdát prosté a logické. Ale ti, kdo sledují chování Demokratické strany od roku 2016, vědí, že takové návrhy se podobají snaze přesvědčit „tvrdohlavého drogově závislého narkomana“.
 
„Každá z výše uvedených pravd je něco, proti které už demokraté nějakou dobu tvrdě bojují. Ironií je, že musí tento boj zastavit, aby vyhráli, a to v soutěži, která by pro ně měla mít mnohem větší význam,“ uzavřel Jake Novak.

Nicméně proces impaeachmentu byl již proti Trumpovi zahájen.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)