Svátek má: Drahoslav

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Jüan sice dohledné době dolar nenahradí, ale je stále silnější

CNBC: Jüan sice  dohledné době dolar nenahradí, ale je stále silnější

Podle odborníků navzdory působivým výsledkům nebude v následujících letech jüan schopen konkurovat dolaru o místo dominantní měny.

Ilustrační foto
4. září 2020 - 10:16

Současně ale, jak uvedli analytici CNBC, čínský projekt „Jeden pás - jedna cesta“ a obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem vytvářejí příznivé podmínky pro posílení jüanu a technologická konfrontace „může změnit pravidla hry“.

V blízké budoucnosti nebude jüan schopen rozdrtit dolar, nicméně posílení čínské národní měny je jasně viditelné ve světových devizových rezervách a mezinárodním obchodu, píše na svých stránkách CNBC.

Během posledních týdnů dolar výrazně oslabil, takže mnoho lidí začalo mluvit o tom, že americká měna ztrácí svoji dominanci. Podle analytiků však k dolaru neexistuje žádná alternativa a jeho nejbližší konkurenti, jüan a euro, mají stále své hmatatelné nevýhody.

Navzdory tomu se spolu s rozšiřováním ekonomického vlivu Říše středu stále více rozšiřuje i její měna. Sven Schubert, hlavní investiční analytik společnosti Vontobel Asset Management v Evropě, uvedl, že jüan byl podpořen faktory, jako je projekt „Jeden pás – jedna cesta“ pro více zemí a obchodní válkou mezi Pekingem a Washingtonem. Tato konfrontace, zvláště silně ovlivňující IT sektor a finanční sektor, dává Číně další pobídku k tomu, aby svou měnu přenesla na mezinárodní pole, potvrzuje singapurská banka DBS.

Když hovoříme o projektu „Jeden pás – jedna cesta“, Sven Schubert zdůrazňuje, že díky této iniciativě se zvyšuje vliv Číny „v euroasijském regionu a Africe, protože program spojuje mnoho zemí s ekonomickým systémem ČLR, což přispívá k častějšímu využívání jüanu v mezinárodních obchodních transakcích".


Podle analytika navíc Peking spojil své síly s Moskvou, aby snížil svou závislost na dolaru. Podle ruské centrální banky tak země zvýšila své devizové rezervy v jüanech ze 2% v roce 2018 na 14% v roce 2019 a zároveň snížila dolarové úspory z 30% na 9,7%. V důsledku společného úsilí v prvním čtvrtletí roku 2020 se objem obchodních transakcí prováděných mezi oběma zeměmi v dolarech poprvé snížil pod 50%.

Když mluvíme o ekonomickém významu jüanu, tak podle Schuberta je nyní čínská měna „nedostatečně zastoupena“. „Ale postupem času se to pravděpodobně změní," předpovídá specialista.

Podle analytiků by popularita jüanu měla být posílena také iniciativou na rozšíření otevřenosti čínského finančního trhu a zahrnutím čínských dluhopisů do globálních indexů, jako je Bloomberg Barclays Index.

Eswar Prasad, profesor ekonomie na Cornellově univerzitě, tvrdí, že propagace jüanu jako mezinárodní měny pomůže Číně v současné obchodní konfrontaci odloučit se od Spojených států. Je ale pravda, že podle analytika „přes všechny své úspěchy nebude v následujících letech jüan pravděpodobně schopen vážně soutěžit s dolarem o pozici dominantní měny na mezinárodních finančních trzích.“

Jak zdůrazňuje Sven Schubert, ekonomický vliv země není jediným faktorem, díky kterému si její měna může udržet vedoucí pozici. „Zatímco vystoupení USA z hlavních mezinárodních organizací a smluv, jako je Světová zdravotnická organizace nebo Pařížská dohoda, vyvolalo obavy, že absence Ameriky by mohla vytvořit geopolitické vakuum, které by radostně obsadila Čína, je nepravděpodobné, že by to ohrozilo dominanci dolaru. Významnějším faktorem je zde technologická konfrontace,“ vysvětluje expert.

Schubert věří, že válka v oblasti technologií může „změnit pravidla hry“, protože digitální nadvláda „pravděpodobně povede k vojenské a geopolitické dominanci“.

Washington nedávno zahájil celou kampaň proti čínskému sektoru IT, od sankcí vůči výrobci smartphonů a telekomunikačních zařízení Huawei, až po prezidentské vyhlášky zakazující spolupráci se sociálními sítěmi TikTok a WeChat.

Technologická válka mezi Pekingem a Washingtonem dokonce rozdělila internet: na část zaměřenou na Čínu a část shromážděnou kolem Ameriky, dodává Sven Schubert. „Internet zaměřený na Čínu“, který bude více svázán s technologiemi Říše středu, podpoří růst vlivu ČLR v Asii. A to podle názoru odborníka učiní jüan pro mnohé ještě atraktivnějším.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)