Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Průměrná délka života v USA již tři roky za sebou klesá!

CNBC: Průměrná délka života v USA již tři roky za sebou klesá!

Navzdory působivým výdajům na zdravotní péči zaznamenali třetí rok po sobě ve Spojených státech pokles průměrné délky života, uvedla americká televize CNBC.

Ilustrační foto
12. července 2019 - 11:06

Je sice obtížné pojmenovat konkrétní důvod tohoto trendu, ale mezi faktory přispívající ke snížení ukazatele patří zvýšení počtu sebevražd a případů předávkování drogami a náhlý nárůst počtu úmrtí na onemocnění jater.

V posledních třech letech se délka života ve Spojených státech podle CNBC neustále snižuje. Podle odhadů Národního centra pro statistiku zdravotnictví v Centru pro kontrolu a prevenci nemocí ve Spojených státech se člověk narozený v roce 2017 dožije v průměru 78,6 let. O rok dříve to bylo 78,7 let.

Jak televize uvádí, jedná se o nejdelší zaznamenanou dobu snížení americké délky života od druhého desetiletí 20. století. Ale pak první světová válka a španělská pandemie v období 1915 - 1918 si vyžádaly mnoho životů po celém světě.


Dedávného poklesu průměrné délky života, tento ukazatel v Americe neustále rostl. A to je pro rozvinutý stát a zejména pro Spojené státy velmi charakteristický trend, který v rámci svého systému zdravotní péče vynakládá více na každého občana než jiné země. Ovšem Amerika není sama, která náhle začala zaznamenávat pokles délky života - odborníci předpovídají, že ve Velké Británii toto číslo sníží o 5 měsíců.

Podle CNBC je obtížné určit jeden konkrétní důvod pro snížení délky života ve Spojených státech. Odborníci však identifikují tři faktory, které k tomuto fenoménu přispěly.

Za prvé, pokles průměrné délky života je spojen se zvýšením počtu případů předávkování drogami, zejména opioátů, které v mnoha případech předepisují lékaři. Za druhé, počet úmrtí na chronické selhání jater a cirhózu jater se za posledních 10 let významně zvýšil, zejména u mladých lidí. Příčiny těchto nemocí se liší - od dědičnosti až po nadměrnou konzumaci alkoholu a obezitu. A konečně, zatřetí, od roku 1999 se počet sebevražd mezi americkými občany zvýšil o 33%, zatímco ve stejném období na světě se sebevraždy snížily o 30%.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)