Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Rusko se s tichou podporou EU zbavuje dolaru

CNBC: Rusko se s tichou podporou EU zbavuje dolaru

Moskva postupně a úspěšně provádí dedolarizaci, aby chránila ekonomiku před americkými sankcemi.

Ilustrační foto
2. října 2019 - 04:20

Podle odborníků se Brusel neoficiálně snaží podpořit tuto iniciativu ruských orgánů s cílem posílit roli eura na mezinárodním trhu a snížit tlak Washingtonu na evropské společnosti, uvádí zpráva CNBC.

Ve snaze ochránit ekonomiku před americkými sankcemi učinil Kreml svůj dedolarizaci svým dlouhodobým cílem. Podle ekonomů se však ruské úřady budou muset nějakou dobu spoléhat na americkou měnu, píše americká televize CNBC.

Od roku 2013 se ruská centrální banka (CB) pokouší snížit počet převodů v dolarech, a to jak  uvnitř země, tak v zahraničí. Tato iniciativa se stala ještě důležitější poté, co se země dostala pod západní sankce v důsledku řady událostí - od „anexe“ Krymu po údajné „vměšování“ do amerických voleb, upřipomíná televizní kanál.
 
Hlavním důvodem ruské dedolarizace je skutečnost, že sankce Washingtonu jsou extrateritoriální. Jinými slovy, mohou být uloženy proti jakékoli společnosti, které používají dolary nebo mají pobočky ve Spojených státech.
 
Ruské odmítnutí spoléhat se na dolar tedy vypadá jako příležitost obejít sankce. Alespoň toto stanovisko sdílí Agathe Demaraisová, ředitelka globálního prognózování na Economist Intelligence Unit (EIU).
 
„Dedolarizace může být výhodná především pro euro a renminbi (směnitelný jüan). A centrální banka také zvyšuje podíl svých aktiv v těchto dvou měnách,“ poznamenává Demaraisová ve svém e-mailu CNBC.
 
Aby Rusko vyloučilo nové sankce, které by mohly odříznout zemi od mezinárodních finančních kanálů, jako je SWIFT, vytvořilo Rusko svůj vlastní bankovní systém Mir. Rovněž stále aktivněji uzavírá měnové swapové dohody, které účastníkům transakcí umožňují při obchodování přímo používat své vlastní měny než americké dolary.
 
„Není divu, že Rusko použilo měnový swap při transakcích s těmi zeměmi, které nejsou v souladu se Spojenými státy. Patří k nim Írán, Turecko a Čína,“ upozorňuje Demaraisová.
 
Podle nedávné zprávy Dmitrije Dolgina, hlavního ekonoma ING Bank, je snaha o dedolarizaci v současné době patrná ve většině oblastí ruské ekonomiky. Patří sem obchodní transakce, zahraniční půjčky, mezinárodní aktiva jednotlivých bank a centrální banky Ruské federace.


Současně se role dolaru skutečně zvýšila v transakcích soukromých fondů vlastněných společnostmi a domácnostmi. „Banky jsou blahosklonné dedolarizaci, ale všichni ostatní, včetně společností, domácností a dokonce i vlády, drží své úspory v dolarech. Jsou přitažlivější než euro, především díky platbě vyšších bankovních úroků,“ zdůrazňuje Dolgin.
 
Nicméně některé velké společnosti již začaly „zelené“ opouštět. V roce 2015 společnost Gazprom Neft oznámila, že převede veškerý svůj vývoz do Číny v jüanech. A v srpnu tohoto roku Rosneft oznámila, že obecně přestává používat dolar ve svých vývozních smlouvách.
 
Demaraisová však považuje úplné odmítnutí americké měny za „utopii“. Globální trh s ropou se nakonec opírá o transakce v dolarech. Dalším faktorem je nestabilita rublu. Navíc malý podíl Ruska na světovém HDP (2%) způsobuje, že její měna není pro některé investory atraktivní. Zvláštní obchodní náklady, které dedolarizace nevyhnutelně způsobí, jsou také „vážnou překážkou“, dodává expertka EIU.
 
Dolgin je přesvědčen, že by byla možná další dedolarizace ruského obchodu a přechod na vývozní smlouvy za euro, pokud by EU a Čína zintenzívnily své úsilí obejít americkou měnu. Zpráva analytika ING se uzavírá na základě předpokladu, že Ministerstvo financí RF bude moci dedolarizovat svá aktiva po roce 2020, kdy likvidní část národního fondu bohatství dosáhne 7% HDP, což umožní „větší diverzifikaci nástrojů“.
 
Mezitím EU již zahajuje misi na posílení mezinárodní úlohy eura. Blok tak funguje jako „klíčový příjemce“ ruské dedolarizace, tvrdí článek CNBC.
 
„Neoficiálně se Evropská unie snaží podporovat snahy Ruska o dedolarizaci. Úředníci EU si stěžují na dopad amerických extrateritoriálních sankcí na evropské společnosti a chtějí propagovat euro jako mezinárodní měnu,“ říká Demaraisová.

V červnovém dokumentu Evropské komise se uvádí, že „euro je jasně rozlišováno jako jediný kandidát se všemi potřebnými atributy globální měny, které by účastníci trhu mohli použít jako alternativu k americkému dolaru“. Komise rovněž poukazuje na potenciál pro zvýšení podílu transakcí v eurech na energetických transakcích, zejména při obchodování se zemním plynem.

Zástupce Evropské komise řekl společnosti CNBC, že podpora eura je „součástí evropského závazku vůči otevřené, multilaterální a na pravidlech založené světové ekonomice a obchodu“.„Posílení úlohy eura pomůže zvýšit udržitelnost mezinárodního finančního systému, poskytne účastníkům trhu po celém světě další možnosti výběru a učiní mezinárodní ekonomiku méně zranitelnou vůči otřesům,“ vysvětlil úředník.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)