Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

CNBC: Zákon džungle – jak si bohatí zakoupili vakcíny proti COVID-19

CNBC: Zákon džungle – jak si bohatí zakoupili vakcíny proti COVID-19

Státy s vysokými příjmy si rezervují velké zásilky vakcín od různých dodavatelů, ještě než se prokáže, že jsou bezpečné a účinné, uvádí CNBC s odvoláním na odborníka na globální zdraví.

Ilustrační foto
19. listopadu 2020 - 10:16

Podle amerického webu, přímé smlouvy se společnostmi významně snižují množství vakcín, které budou dostupné pro rozvojové země, což nebude chránit všechny ohrožené lidi.

Země s vysokými příjmy zajišťují dodávky budoucí vakcíny proti koronavirům podobným způsobem jako „zákon džungle“, píše CNBC s odvoláním na Suerii Moonovou, spouluředitelkou Centra pro globální zdraví v Ženevském institutu mezinárodních vztahů. Podle odbornice je pravděpodobné, že takový přístup významně ovlivní množství vakcín, které budou v následujících měsících k dispozici zemím s nízkými příjmy.

Jak uvádí CNBC, stále více lidí vyjadřuje optimistické předpovědi, že vakcína pomůže porazit koronavirovou pandemii, která již zabila 1,31 milionu lidí na celém světě. Firma Moderna v pondělí uvedla, že předběžné údaje z posledního kola testování ukázaly, že vakcína byla na 94% účinná. Minulý týden společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že jejich vakcína chrání 90% před infekcí koronaviry.

Závod na vytvoření vakcíny se shoduje s bojem o zajištění budoucích dodávek ještě předtím, než se ukáže, zda jsou bezpečné a účinné. „Myslím si, že z hlediska veřejného zdraví bychom určitě chtěli, aby prvními, kdo dostane vakcínu budou lidi nejvíce ohrožení infekcí a vážnými nemocemi," řekla Suerie Moonová CNBC.


„Bohužel to, co jsme viděli za posledních několik měsíců, se ve skutečnosti podobá spíše zákonu džungle, kde si země s největším množstvím zdrojů, zejména například Evropa, Severní Amerika, Japonsko ... dokázaly sami sebe hodně zaručit, mnohem větší objem vakcín než zbytek světa,“ vysvětluje expertka. Podle jejího názoru by státy měly zavést řadu podmínek, aby zdravotničtí pracovníci, lidé s chronickými nemocemi a starší lidé byli mezi těmi, kteří mají přednostní přístup k jakékoli budoucí vakcíně.

Článek naznačuje, že většina zemí světa se připojila ke Globálnímu fondu pro přístup k vakcínám COVID-19 (COVAX). Cílem tohoto fondu je uvolnit do konce roku 2021 2 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru, aby byla chráněna riziková populace na celém světě. Z dlouhodobého hlediska má aliance v úmyslu dodávat zemím dávky očkování 20% jejich obyvatel, zatímco státy se samofinancováním mohou nakupovat jakákoliv množství vakcín.

Suerie Moonová věří, že „schopnosti COVAXu jsou skutečným paprskem slunce“ uprostřed „ponuré situace s globálním přístupem k vakcínám“. Jedním z největších problémů však podle ní je, že mnoho bohatých zemí se nespoléhá pouze na tento fond: získávají své vlastní zásoby vakcín prostřednictvím dvoustranných kanálů a přímých dohod se společnostmi. To v podstatě znamená, že ačkoli dobré úmysly a značné částky peněz podporují spravedlivý přístup k budoucím vakcínám, ve skutečnosti toho k dispozici mnoho nebude. Podle odhadů Centra pro globální zdraví může přístup k vakcínám prostřednictvím COVAX získat maximálně 10–15% populace rozvojových zemí.

Americký web cituje výsledky studie Globálního centra pro inovace v oblasti zdraví na Duke University: ještě před schválením jakékoli vakcíny na trhu bylo již rezervováno 9,5 miliardy dávek. Podle vědců polovinu všech potvrzených nákupů uskutečnily země s vysokými příjmy. Spojené státy zároveň představují šestinu předběžných závazků ohledně budoucích nákupů: země si objednala 1 miliardu dávek od šesti různých společností. Takové přímé dohody bohatých zemí zmenšily prostor pro spravedlivou distribuci vakcíny na celém světě, uvedla CNBC.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)