Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Anglikánská církev se omlouvá za desetiletí rasismu!

CNN: Anglikánská církev se omlouvá za desetiletí rasismu!

Anglikánská církev se omluvila za svůj vlastní rasismus, jehož oběti se za posledních 70 let stali ve Velké Británii četní zástupci etnických menšin.

Justin Welby, arcibiskup anglikánské církve
13. února 2020 - 10:15

Podle internetové stránky americké televize se příčinou stal příběh přistěhovalců z Karibiku, kteří se po válce nedokázali stát farníky církve kvůli barvě kůže. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, komentující tyto události, řekl, že anglikánská církev „nepochybně“ zůstává „hluboce rasistická na strukturální úrovni“.

Anglikánská církev se rozhodla omluvit se za rasismus, jehož oběťmi za posledních 70 let bylo bezpočet černochů, Asiatů a dalších etnických menšin, uvedla CNN.

Podle církve její zákonodárný generální synod v úterý hlasoval pro oficiální omluvu, i pro to, aby odborník třetí strany připravil zprávu o rasismu, rasových a etnických vztazích v církvi.

„Dříve jsme nepostupovali spravedlivě a ani dnes tak nečiníme, a pokud v budoucnu nebudeme v této oblasti jednat rozhodně a radikálně, po 20 letech budeme znovu mluvit o tom samém a pokoušet se obnovit spravedlnost," řekl lídr církve.


CNN vysvětlila, že Welbyho projev byl reakcí na omluvu reverenda Andrewa Moutina-Mumbiho z diecéze Southwark v Londýně, který vyprávěl příběh jedné z jeho farníků, Doreen Brownové. V šedesátých letech byl Brownově rodině odepřen přístup do kostela sv. Petra v jižním Londýně kvůli barvě kůže. Jak kněz zdůraznil, i když se rodině Doreen nakonec podařilo najít farnost, kde byli rádi, mnoho lidí z Karibiku muselo opustit anglikánskou církev.

Podle internetových stránek kanálu byla v prohlášení církve zvláště zmíněna tzv. Windrush generace, skupina migrantů z Karibiku, kteří dorazili do Velké Británie po druhé světové válce na pozvání vlády na pomoc při poválečné rekonstrukci země. Před přijetím přísnějších protimigračních předpisů v roce 1973 měly stovky tisíc občanů britských kolonií, které přišly pracovat do Velké Británie, právo na svobodný pobyt ve Spojeném království. Po vstupu nového zákona v platnost se přistěhovalci stali předmětem důkladného sledování ze strany úřadů a v roce 2012 čelili potomci migrantů četným obtížím, protože nepotvrdili legálnost své přítomnosti v zemi.


Britská vláda byla nucena opakovaně se omlouvat za svůj postoj ke „generaci Windrush“ a jejím potomkům. Nyní následuje anglikánská církev, poznamenala CNN.

„Uškodili jsme církvi, poškodili jsme Boží obraz, ale ze všeho nejvíce jsme poškodili ty, které jsme pronásledovali - často nevědomě," uvedl ve svém projevu arcibiskup z Canterbury.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)